Polish English French Italian Spanish

Ogłoszenia duszpasterskie

 VI Niedziela Zwykła – 11 lutego 2018 r.

Każdego roku 11 lutego Kościół powszechny, a wraz z nim wielu ludzi dobrej woli na całym świecie, przeżywa Światowy Dzień Chorego. W tym roku dzień ten przypada w niedzielę, czyli w dzień Pański, który poświęcony jest radosnej pamiątce zmartwychwstania Chrystusa i tajemnicy zesłania Ducha Świętego na apostołów w dzień Pięćdziesiątnicy. Przeżyjmy zatem ten dzień w łączności ze wszystkimi chorymi – zarówno w naszej parafii, jak i na całym świecie – prosząc dla nich o światło Ducha Świętego w przeżywaniu cierpienia w zjednoczeniu ze zmartwychwstałym Panem. 

  1. Dziś rozpoczyna się 51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem: „Trzeźwość egzaminem z wolności”, podczas którego zostanie ogłoszony Narodowy Program Trzeźwości. W kontekście obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przypominamy sobie słowa św. Jana Pawła II: „Egzamin z naszej wolności jest przed nami. Wolności nie można tylko posiadać. Trzeba ją stale, stale zdobywać”. Należy też pamiętać o cennej radzie Papieża Polaka, abyśmy dziękując za wolność Ojczyzny, równocześnie rozważali „co robić, aby nadawać jej ewangeliczny i ludzki kształt. Stale trzeba do tego pytania powracać, aby wolność źle wykorzystana nie prowadziła ku wewnętrznemu zniewoleniu jednostek i całego Narodu”. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu został zainicjowany w 1968 r. przez prymasa Polski w latach 1948-1981 kard. Stefana Wyszyńskiego.
  2. W nadchodzącym tygodniu Środą Popielcową, 14 lutego, rozpoczniemy okres Wielkiego Postu. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W tym dniu msze św. o godz. 10.00 i 18.00. W czasie każdej mszy św. będziemy mogli złożyć jałmużnę postną dla rodzin najbardziej potrzebujących. Na każdej mszy św. zostanie odprawiony obrzęd posypania głów popiołem.
  3. W okresie Wielkiego Postu zachęcam do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny. Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 17.15, Droga Krzyżowa w piątki: dla dzieci o godz. 17.00, a o godz. 18.30 dla dorosłych i młodzieży.
  4. W niedzielę, 4 lutego, w czasie Mszy św., w ramach kolekty budowlanej zbieraliśmy ofiary na uregulowanie płatności za wykonane dotychczas prace przy kościele. Zebraliśmy kwotę: 3.947,-zł. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary. Dziękuję wszystkim wspierającym budowę kościoła darem modlitwy i ofiarnością. Dziękuję również osobom, które złożyły ofiary na ten cel w zakrystii kościoła, biurze parafialnym lub na parafialne konto budowy kościoła. Wszystkim ofiarodawcom towarzyszy wdzięczna modlitwa.
  5. W niedzielę, 18 lutego, w czasie Mszy św., kolekta budowlana.
  6. Rozpoczynające się ferie zimowe to dla wszystkich moment odpoczynku, oderwania się od szkolnych obowiązków oraz szansa na zebranie sił na drugi semestr nauki. Dzieciom, młodzieży, nauczycielom i katechetom życzymy dobrego wypoczynku i opieki naszego patrona bł. ks. Stefana Frelichowskiego.
  7. W niedzielę, 25 lutego, przypada Odpust Parafialny. Sumie odpustowej o godz. 11.30 będzie przewodniczył ks. prałat Marek Rumiński, prepozyt Kapituły Katedralnej Toruńskiej.
  8. W sobotę 17 lutego, na mszy św. wieczornej o godz. 18.00, w ramach duchowego przygotowania do uroczystości odpustowej, rozpoczniemy Nowennę za wstawiennictwem Patrona naszej parafii.
   
© Toruń - Podgórz, ul. Szubińska 15