Polish English French Italian Spanish

Ogłoszenia duszpasterskie

XXVIII Niedziela Zwykła – 14 października 2018 r.

Dzisiejsza niedziela, już po raz kolejny przeżywana w naszej ojczyźnie jako Dzień Papieski, jest okazją do przypomnienia osoby i nauczania niezwykłego nauczyciela, który w czasie swojego pontyfikatu, ale także i teraz podpowiada nam, w jaki sposób wybrać właściwe wartości. Święty Jan Paweł II był osobą, do którego, tak jak do Jezusa z dzisiejszej Ewangelii, przychodziło wielu ludzi i pytało: „Co mam czynić i jaki obrać kierunek w swoim życiu?”. Takie pytania stawiają oni także dzisiaj, gdy przybywają do Bazyliki św. Piotra w Rzymie i, modląc się za jego wstawiennictwem, powtarzają słowa: „Ojcze, podpowiedz, co mam czynić?”. Ciągle więc doświadczamy jego szczególnego wstawiennictwa i promieniowania ojcostwa, w którego obecności możemy czuć się bezpiecznie. Ten rok jest szczególnie ważny dla nas, ponieważ sięgamy myślą do momentu, gdy w 1958 roku ks. Karol Wojtyła przyjął święcenia biskupie, a 20 lat później, jako papież, stał się ojcem dla całego Kościoła powszechnego. Takie ojcostwo, jakie nam proponował przez lata pontyfikatu, wynikało z jego głębokich przemyśleń, które nam zostawił w swoim nauczaniu. Promocja ojcostwa, której dokonał św. Jan Paweł II, nie stoi w opozycji do innych wartości. Ojcostwo Boga nie umniejsza ojcostwa ludzkiego. Wprost przeciwnie: stanowi dla niego wzór i oparcie. Ojcostwo nie jest też widziane w opozycji do macierzyństwa czy dziecięctwa. W myśleniu Jana Pawła II te wartości są wobec siebie komplementarne, wzajemnie się dopełniają i uzasadniają. Mówił do nas: „Niech się odrodzi w Bogu ludzkie ojcostwo i polska rodzina, i ludzkie macierzyństwo, niech się odrodzi rodzina, szczególne miejsce Przymierza Boga z ludźmi”. 

  1. W tę niedzielę, 14 października, w związku z Dniem Papieskim zbiórka do puszek na Papieski Fundusz Dzieło Nowego Tysiąclecia. Ofiary będą zbierać członkowie Parafialnego Koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. XVIII Dzień Papieski przebiega pod hasłem "Promieniowanie Ojcostwa". Zostało ono zaczerpnięte bezpośrednio z literackiego dziedzictwa św. Jan Paweł II, „Promieniowanie ojcostwa” – to tytuł dramatu Karola Wojtyły datowanego na 1964 rok.
  2. Przed nami kolejny różańcowy tydzień. Nie lekceważmy tego daru Bożej Opatrzności. Matka Boża w swych objawieniach wskazuje na różaniec jako mistyczną broń i narzędzie Bożych zwycięstw. Naszym orężem jest różaniec, w myśl zawołania: „Zło dobrem zwyciężaj”. Nabożeństwo Różańcowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych codziennie o godz. 17.30, przed Mszą św. wieczorną. W niedzielę Nabożeństwo Różańcowe dla wszystkich o godz. 9.00. Wszystkich parafian zapraszam na tę modlitwę zgromadzonego wokół Maryi Kościoła.
  3. W tę niedzielę, 14 października, o godz. 19.00 spotkanie dla rodziców młodzieży przygotowującej się do sakramentu Bierzmowania.
  4. Spotkania formacyjne dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu Bierzmowania: w środę, o godz. 19.00, w niedzielę o godz. 17.00. 
  5. W środę, 18 października, w kalendarzu liturgicznym przypada święto św. Łukasza Ewangelisty. Jednocześnie jest to Dzień Modlitw za Pracowników Służby Zdrowia.
  6. Zbliża się listopad - błogosławiony czas modlitwy za naszych bliskich zmarłych. Wypominki roczne i jednorazowe można składać w zakrystii po każdej Mszy św. i w biurze parafialnym. Druki na wypominki znajdują się na stoliku przy wyjściu z kościoła. Wypominki roczne będą odmawiane przed Mszą św. o godz. 8.00 i 10.00.
  7. W ramach przygotowania naszej świątyni na uroczystość konsekracji, która odbędzie się 7 czerwca 2019 roku, w gablocie przed kościołem umieszczone są projekty: pozłacany krzyż ze srebrną figurą Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, srebrny pozłacany ołtarz adoracji z tabernakulum, marmurowy ołtarz ofiarny i marmurowy stół słowa Bożego, czyli ambonka. Bóg zapłaćwszystkim za ofiarowane dotychczas złote przedmioty dla wykonania złocenia krzyża i ołtarza adoracji z tabernakulum. Dziękuję również za składane ofiary na wykonanie poszczególnych prac. Zapewniam o wdzięcznej modlitwie w intencji ofiarodawców.
  8. W niedzielę, 7 października, w czasie Mszy św., w ramach kolekty budowlanej zbieraliśmy ofiary na uregulowanie płatności za wykonane dotychczas prace przy kościele. Zebraliśmy kwotę: 3.967,-zł. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary.
   
© Toruń - Podgórz, ul. Szubińska 15