Polish English French Italian Spanish

Słowo Biskupa Toruńskiego przed obchodami 50. rocznicy koronacji

wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu.


Umiłowani Diecezjanie,
 
Rok bieżący został opromieniony wieloma obchodami jubileuszowymi. W tym roku przypada 100. lecie objawień Matki Bożej w Fatimie i 140. rocznica objawień w Gietrzwałdzie. W polskich sanktuariach maryjnych trwają uroczystości jubileuszowe, które przywołują na pamięć historyczne koronacje wizerunków Matki Bożej na Jasnej Górze, w Gietrzwałdzie i w Licheniu. Również nasza diecezja, ustanowiona przed 25 laty, ma szczególny powód uczczenia swej Patronki w ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy, słynącej łaskami, przyozdobionej papieskimi koronami przez Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego, w pamiętnym dniu 1 października 1967 roku.

Zbliża się 50. rocznica koronacji tego świętego Wizerunku. Doświadczamy przy nim macierzyńskiej bliskości i nieustannej pomocy Maryi tak jak doznała pomocy Jej krewna Elżbieta na czas rozwiązania, jak otrzymali pomoc nowożeńcy w Kanie Galilejskiej oraz pierwsi chrześcijanie trwający na modlitwie z Matką Chrystusową. Wspólnie z Maryją niesiemy pomoc bliźnim w potrzebie i razem z Nią wielbimy Boga, który czyni wielkie rzeczy.

Zapraszam serdecznie kapłanów, osoby konsekrowane i wiernych świeckich na uroczystość z okazji jubileuszu koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której zostaliśmy zawierzeni jako nowa diecezja przez św. Jana Pawła II. Uroczysta liturgia dziękczynna pod przewodnictwem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, odbędzie się w toruńskim sanktuarium diecezjalnym na Bielanach w dniu 30 września (sobota), o godz. 17.00.

Całą rodzinę diecezjalną zawierzam czułej opiece Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Wasz biskup Andrzej

   
© Toruń - Podgórz, ul. Szubińska 15