Gości na stronie

Odwiedza nas 86 gości oraz 0 użytkowników.

Wizytacja duszpasterska w naszej Parafii

"Bądź pozdrowiony gościu nasz
w radosne progi nasze wejdź…”

Protokół powizytacyjny

...W dniu 29 października 2020 r, zgodnie z zaleceniem zawartym w Kodeksie Prawa Kanonicznego (kan. 396 &1 i 2), odbyła się wizytacja kanoniczna w parafii pw. bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu. Ks. kan. Ryszard Domin, proboszcz, zgodnie z Instrukcją o wizytacji kanonicznej parafii, przedstawił pisemne sprawozdanie o stanie parafii. Wstępne czynności wizytacyjne, w terminie poprzedzającym wizytację, przeprowadzili wyznaczeni przez biskupa przedstawiciele wybranych wydziałów Kurii Diecezjalnej Toruńskiej. Sprawozdanie Księdza Proboszcza, protokoły przedstawicieli kurii oraz informacje i doświadczenia zdobyte podczas wizytacji biskupiej pozwoliły na sformułowanie wskazań powizytacyjnych.

Zalecenia państwowe związane z pandemią wpłynęły na ograniczenie programu wizytacji, szczególnie uniemożliwiły bezpośrednie spotkania z wiernymi na plebanii. W czasie wizytacji odbyła się modlitwa różańcowa z wiernymi w kościele. Dokonano również wizytacji kancelarii, sprawdzenie ksiąg parafialnych oraz przeglądu stanu budynków. Centralnym punktem wizytacji była Msza św. w kościele parafialnym połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania.

Księdzu Proboszczowi dziękuję za wszelkie dobro, które udało się zrealizować od ostatniej wizytacji kanonicznej! Wyrażam wdzięczność za przygotowanie wizytacji, za życzliwość, gościnę i owocne spotkania. Bóg zapłać za troskę o parafię w wymiarze duchowym i materialnym. Szczególnie dziękuję za pieczę o piękno kościoła, który w zeszłym roku miałem zaszczyt i radość poświęcić. Jestem wdzięczny, iż każdy szczegół świątyni jest teologicznie i artystycznie pomyślany w ten sposób, aby ducha ludzkiego kierować ku Bogu…

Proszę kontynuować wysiłki, aby parafia stawała się wspólnotą wspólnot m.in. przez tworzenie i wspieranie małych wspólnot modlitewnych i formacyjnych, szczególnie dla małżeństw i młodzieży.

Parafię powierzam Matce Bożej Nieustającej Pomocy, Patronce Diecezji Toruńskiej. Dziękuję wszystkim parafianom, zwłaszcza osobom chorym i ich rodzinom za mężne dźwiganie krzyża cierpienia, oraz rodzicom za ich troskę o chrześcijańskie wychowanie dzieci!

Zapewniam o modlitwie, a na dalsze wysiłki w budowaniu parafialnej wspólnoty serdecznie błogosławię.

Biskup Toruński

Wiesław Śmigiel