• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

Gości na stronie

Odwiedza nas 86 gości oraz 0 użytkowników.

Strona główna

Wizytacja duszpasterska w naszej Parafii 


"Bądź pozdrowiony gościu nasz
w radosne progi nasze wejdź…”

Protokół powizytacyjny

...W dniu 29 października 2020 r, zgodnie z zaleceniem zawartym w Kodeksie Prawa Kanonicznego (kan. 396 &1 i 2), odbyła się wizytacja kanoniczna w parafii pw. bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu. Ks. kan. Ryszard Domin, proboszcz, zgodnie z Instrukcją o wizytacji kanonicznej parafii, przedstawił pisemne sprawozdanie o stanie parafii. Wstępne czynności wizytacyjne, w terminie poprzedzającym wizytację, przeprowadzili wyznaczeni przez biskupa przedstawiciele wybranych wydziałów Kurii Diecezjalnej Toruńskiej. Sprawozdanie Księdza Proboszcza, protokoły przedstawicieli kurii oraz informacje i doświadczenia zdobyte podczas wizytacji biskupiej pozwoliły na sformułowanie wskazań powizytacyjnych.

Zalecenia państwowe związane z pandemią wpłynęły na ograniczenie programu wizytacji, szczególnie uniemożliwiły bezpośrednie spotkania z wiernymi na plebanii. W czasie wizytacji odbyła się modlitwa różańcowa z wiernymi w kościele. Dokonano również wizytacji kancelarii, sprawdzenie ksiąg parafialnych oraz przeglądu stanu budynków. Centralnym punktem wizytacji była Msza św. w kościele parafialnym połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania.

Księdzu Proboszczowi dziękuję za wszelkie dobro, które udało się zrealizować od ostatniej wizytacji kanonicznej! Wyrażam wdzięczność za przygotowanie wizytacji, za życzliwość, gościnę i owocne spotkania. Bóg zapłać za troskę o parafię w wymiarze duchowym i materialnym. Szczególnie dziękuję za pieczę o piękno kościoła, który w zeszłym roku miałem zaszczyt i radość poświęcić. Jestem wdzięczny, iż każdy szczegół świątyni jest teologicznie i artystycznie pomyślany w ten sposób, aby ducha ludzkiego kierować ku Bogu…

Proszę kontynuować wysiłki, aby parafia stawała się wspólnotą wspólnot m.in. przez tworzenie i wspieranie małych wspólnot modlitewnych i formacyjnych, szczególnie dla małżeństw i młodzieży.

Parafię powierzam Matce Bożej Nieustającej Pomocy, Patronce Diecezji Toruńskiej. Dziękuję wszystkim parafianom, zwłaszcza osobom chorym i ich rodzinom za mężne dźwiganie krzyża cierpienia, oraz rodzicom za ich troskę o chrześcijańskie wychowanie dzieci!

Zapewniam o modlitwie, a na dalsze wysiłki w budowaniu parafialnej wspólnoty serdecznie błogosławię.

Biskup Toruński

Wiesław Śmigiel