Słowo bpa Wiesława Śmigla do diecezjan

W związku z napiętą sytuacją w naszej Ojczyźnie biskup toruński Wiesław Śmigiel skierował do wiernych słowo pasterskie.

Drodzy Diecezjanie!

Nauka Kościoła dotycząca życia ludzkiego jest znana od dawna. Cywilizacja miłości wymaga troski o życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Szczególnie bezbronni, słabi, chorzy i zagrożeni potrzebują obrony i wsparcia. Ta zasada nie dotyczy wyłącznie dzieci, ale również matek i ojców, osób starszych, niepełnosprawnych, samotnych i wszystkich potrzebujących pomocy. W sytuacji poważnych napięć społecznych ludziom wierzącym nie wolno zapominać o przykazaniu miłości Boga i bliźniego. Naszym zadaniem jest szukanie pokoju i łagodzenie konfliktu, a nie jego wzmacnianie.

Z przykrością i smutkiem doświadczamy ataków na miejsca święte, pomniki i zabytki. Z niepokojem patrzymy na agresję skierowaną w stronę drugiego człowieka: świeckich, osób konsekrowanych i duchownych. To budzi naturalny sprzeciw, ale drogę obrony wskazał nam św. Paweł Apostoł: „zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12, 21). Bł. ks. Jerzy Popiełuszko w trudnym czasie i wobec nienawiści kierował się tą samą zasadą. Powiedział: „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy” (Bydgoszcz, kościół Świętych Polskich Braci Męczenników, 19.10.1984 r.).

Bardzo proszę, aby na agresję nie odpowiadać agresją. Dziś potrzeba przede wszystkim modlitwy, postu, obrony spraw najważniejszych, ale w duchu wzajemnego szacunku. Zachęcam do podjęcia w naszych rodzinach i wspólnotach parafialnych dowolnej formy modlitwy w tej intencji.

Z modlitwą i błogosławieństwem
bp Wiesław Śmigiel

Toruń, Święto Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, 28 października 2020 r.