Życzenia wielkanocne bp. Wiesława Śmigla

Życzenia Księdza Biskupa Wiesława Śmigla na Święta Zmartwychwstania Pańskiego 2021

Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia!

Pocieszajcie mój lud, pocieszajcie (Iz 40, 1). W tych słowach proroka Izajasza zostało zapisane jedno z zadań ludzi wiary. Prorocy upominali, wzywali do nawrócenia, ale również nieśli pocieszenie i nadzieję. W trudnym czasie Bóg jest naszym Pocieszycielem, ale my również jesteśmy wezwani do pocieszania innych. Radość chrześcijańska swoje źródło ma w Zmartwychwstałym Jezusie Chrystusie, który pokonał grzech i śmierć oraz nadał ludzkiemu życiu głęboki sens.

Duchownym, osobom konsekrowanym oraz wiernym świeckim dziękuję za pełną miłości i odpowiedzialności troskę o Kościół, Ojczyznę, rodziny i każdego potrzebującego. W naszych modlitwach nie zapominajmy o chorych i tych, którzy im pomagają. Kierując się przykazaniem miłości Boga i bliźniego, w duchu odpowiedzialności dbajmy o bezpieczeństwo innych i swoje oraz módlmy się żarliwie o ustanie pandemii!

W Roku Rodziny Amoris laetitia pamiętajmy w modlitwach o małżeństwach i rodzinach. Podejmijmy wysiłek, aby nasze rodziny były przepełnione wiarą i miłością. Niech św. Józef będzie dla nas wzorem wierności Bogu, odpowiedzialności, troski o rodzinę, czułości, odwagi i pokory.

Święta Zmartwychwstania po raz kolejny przeżywany w wąskim kręgu rodzinnym, zatroskani o przyszłość. Jest to szansa, aby odkryć w życiu to, co naprawdę ważne. Rodzina, odpowiedzialna miłość, przyjaźń, wzajemny szacunek, wierność Bogu i Kościołowi, wrażliwość na ludzkie cierpienie i chrześcijańska radość to wartości, które nadają sens życiu. Niech towarzyszą nam słowa św. Pawła z I Listu do Tesaloniczan: Szanujcie tych, którzy się wśród was trudzą… Zachowujcie pokój między sobą! Pouczajcie nieposłusznych, podnoście na duchu bojaźliwych, troszczcie się o słabych, bądźcie wyrozumiali dla każdego. Uważajcie, aby nikt nikomu nie odpłacał złem za zło, ale zawsze starajcie się czynić dobro sobie nawzajem i wszystkim ludziom. Zawsze się radujcie! Módlcie się nieustannie! (1 Tes 5, 12-17).

Jeszcze raz życzę zdrowych, radosnych i pełnych pokoju Świąt Wielkanocnych! Zapewniam o modlitwie, życzliwości i przesyłam pasterskie błogosławieństwo.

+ Wiesław Śmigiel

Biskup Toruński