Niedziela Chrztu Pańskiego - 12 stycznia 2020r.

Niedziela Chrztu Pańskiego – 12 stycznia 2020r.

Od dnia naszego chrztu świętego należymy do Jezusa. Jego obraz w naszych sercach zmienia się, tak jak my się zmieniamy. On sam JEST niezmienny, ale my z perspektywy naszego ży­cia inaczej na Niego patrzymy. Nie możemy no­sić w sobie całe życie jednego obrazu Jezusa, zapamiętanego z dzieciństwa. Jakby to był je­den wydrukowany, niezmienny obrazek. Chrystusa trzeba wciąż na nowo odkrywać. On nam w tym pomaga w sakramentach świętych. Tam spotykamy żyjącego Jezusa.

1. Wspomnienie wydarzenia nad Jordanem, gdzie Pan Jezus przyjął chrzest, a także, gdzie Bóg potwierdził, że jest On Jego Synem, to również święto epifanii, czyli objawienia się Boga. To uroczyste rozpoczęcie publicznej działalności Pana Jezusa. Wydarzenia nad Jordanem to także zapowiedź naszego chrztu.
  2. Niedzielą Chrztu Pańskiego kończy się liturgiczny obchód Bożego Narodzenia. Jednak tradycyjnie przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego u nas Matki Bożej Gromnicznej, które bezpośrednio wiąże się z Bożym Narodzeniem.
  3. Pod hasłem „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie świętować” (Wj 20,8) będzie obchodzony 17 stycznia XXIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Jan Paweł II, w czasie Audiencji generalnej, 28.04.1999r. powiedział: „Pragnąłbym, aby u świtu trzeciego tysiąclecia prawdziwy dialog między chrześcijanami i żydami przyczyniał się do tworzenia nowej cywilizacji, wspartej na jednym, świętym i miłosiernym Bogu, cywilizacji, która stanie się animatorką ludzkości pojednanej w miłości”.
  4. Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań z całego świata spotykają się na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. Materiały na Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan w 2020 r. zostały przygotowane przez Kościoły chrześcijańskie na Malcie i Gozo (Chrześcijanie Razem na Malcie). Temat tegorocznego tygodnia brzmi „Życzliwymi bądźmy”.
  5. 17 stycznia 1920 r. wojska polskie pod dowództwem gen. Józefa Hallera wkroczyły na Pomorze, a do samego Torunia dotarły dzień później. Stulecie tego wydarzenia będzie okazją do świętowania zarówno na terenach województwa, jak i w naszej diecezji. 18 stycznia o godz. 16.00 w katedrze Świętych Janów w Toruniu będzie sprawowana uroczysta Msza św. z okazji 100. rocznicy powrotu Torunia do Polski.
  6. W niedzielę, 5 stycznia, w czasie Mszy św., w ramach kolekty budowlanej zbieraliśmy ofiary na realizację płatności za wykonane prace związane z wystrojem wnętrza kościoła w przygotowaniu na uroczystość konsekracji. Zebraliśmy kwotę: 4.012,-zł. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary.
  7. W niedzielę, 19 stycznia, w czasie Mszy św. kolekta budowlana.
  8. Trwa czas kolędowych odwiedzin duszpasterskich w naszych rodzinach. Jest to przede wszystkim okazja do wspólnej modlitwy w rodzinnym gronie – w podziękowaniu za otrzymane łaski w minionym roku i przyjęcie Bożego błogosławieństwa na Nowy Rok. Ofiary składane w czasie kolędy przeznaczam na uregulowanie płatności za wykonane prace związane z wystrojem wnętrza kościoła w przygotowaniu na uroczystość konsekracji.

Wizyta duszpasterska – kolęda

12 stycznia (niedziela)                    – godz. 14.00 – ul. Kręta 8 - 58

13 stycznia (poniedziałek)               – godz. 15.30 – ul. Kręta 109, 109A, 109B, 109C

14 stycznia (wtorek)                       – godz. 15.30 – ul. Kręta 109D, 111, 111A,