7 Niedziela Zwykła - 23 lutego 2020r.

VII Niedziela Zwykła – 23 lutego 2020r.

Odpust parafialny, czyli święto patronalne kościoła parafialnego jest przede wszystkim świętem wspólnoty wiernych tworzącej daną parafię. To szczególny czas łaski i Bożego miłosierdzia. To dzień, w którym każdy wierzący ma okazję doświadczyć w sposób bardzo konkretny łaski Bożej miłości, wyrażającej się w darze odpustu. W końcu daje okazję poznania świętego patrona parafii i uwielbienia Boga za jego orędownictwo i opiekę. Świętowanie odpustu parafialnego przypomina także o powołaniu do świętości każdego chrześcijanina.

1. W ciągu roku liturgicznego każda parafia przynajmniej raz przeżywa uroczystość odpustową. W tym dniu w sposób szczególny czci się patrona parafii, czyli są to jakby imieniny parafii. W naszej wspólnocie w br. uroczystość ku czci bł. Stefana Frelichowskiego - patrona parafii, przypada w tę niedzielę, 23 lutego. Sumie odpustowej o godz. 11.00 będzie przewodniczył ks.prałat Krzysztof Lewandowski, proboszcz Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, dziekan naszego dekanatu Toruń IV. Duchowym przygotowaniem do patronalnej uroczystości była nowenna do błogosławionego ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego odmawiana od piątku, 14 lutego, codziennie po wieczornej Mszy św.
  2. Pod hasłem „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach” przebiegać będzie tegoroczny Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który rozpoczyna się w tę niedzielę, 23 lutego. Wielkim apostołem tej sprawy był kard. Stefan Wyszyński – przypomniał bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Jego zdaniem, kard. Wyszyński przejdzie do historii jako jeden z największych apostołów trzeźwości.
  3. W nadchodzącym tygodniu Środą Popielcową, 26 lutego, rozpoczniemy okres Wielkiego Postu. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W tym dniu msze św. o godz. 9.00 i 18.00. W czasie każdej mszy św. będziemy mogli złożyć jałmużnę postną dla rodzin najbardziej potrzebujących. Na każdej mszy św. zostanie odprawiony obrzęd posypania głów popiołem.
  4. W okresie Wielkiego Postu zachęcam do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny. Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 17.30, Droga Krzyżowa w piątki: o godz. 18.00 dla dorosłych, młodzieży i dzieci.
  5. W niedzielę, 16 lutego, w czasie Mszy św. w ramach kolekty budowlanej zbieramy ofiary na realizację płatności za wykonane prace związane z wystrojem wnętrza kościoła w przygotowaniu na uroczystość konsekracji. Zebraliśmy kwotę: 4.012,-zł. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary.
  6. Od I Niedzieli Wielkiego Postu msza św. wieczorna w niedzielę o godz. 18.15, aby umożliwić dojazd i uczestnictwo we mszy św. parafianom mieszkającym na osiedlu „Glinki”.
  7. W niedzielę, 1 marca, w czasie Mszy św., kolekta budowlana.
  8. W niedzielę, 1 marca, o godz. 15.00 w salce duszpasterskiej w domu parafialnym, spotkanie dla młodzieży klas ósmych w ramach przygotowania do sakramentu Bierzmowania.
  9. Rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii rozpoczną się w III Niedzielę Wielkiego Postu, 18 marca. Poprowadzi je o. Wojciech Bieszke, redemptorysta.
  10. Z inicjatywy Episkopatu Polski pierwszy piątek Wielkiego Postu przeżywamy w Kościele w Polsce jako dzień pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich. Ta inicjatywa jest odpowiedzią na apel Papieża Franciszka zachęcającego cały Kościół do modlitwy i postu, które mają rozbudzić nasze sumienia i solidarne zaangażowanie, aby Kościół był bezpiecznym domem dla dzieci i młodzieży
  11. W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia w toruńskich parafiach odbywa się cykl spotkań poświęconych postaci kard. Stefana Wyszyńskiego. Kolejne spotkania, które organizuje Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, odbędą się: 26 marca (czwartek) w parafii św. Józefa w Toruniu (Msza św. o godz. 18.00); 2 kwietnia (czwartek) w par. Wniebowzięcia NMP w Toruniu (Msza św. o godz. 18.30); 23 kwietnia (czwartek) w parafii Chrystusa Króla w Toruniu (Msza św. o godz. 18.00).
  12. Wspólnota „Słowo Życia” zaprasza na Terenowe Drogi Krzyżowe w każdy czwartek Wielkiego Postu. Terenowe Drogi Krzyżowe wpisują się w duchowe przygotowanie do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Pierwsza pt. „Czas to miłość” 27 lutego, od godz. 18.00 – trasa będzie wiodła z katedry do parafii Opatrzności Bożej na Rudaku i z powrotem do katedry; wynosi ok. 10 km.