• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

3 Niedziela Wielkiego Postu - 15 marca 2020r.

Ogłoszenia duszpasterskie

III Niedziela Wielkiego Postu – 15 marca 2020r.

W związku z wprowadzeniem przez władze państwowe stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce Biskup Toruński Wiesław Śmigiel kieruje do wiernych Diecezji Toruńskiej słowo.

 1. Biskup Toruński udzielił dyspensy (do dnia 29.03.2020) od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy św. wiernym w podeszłym wieku, dzieciom i młodzieży oraz ich opiekunom, osobom z objawami infekcji lub obawiającym się zarażenia. Korzystający z dyspensy powinni w domu stanąć do dłuższej modlitwy osobistej lub rodzinnej, wykorzystując dostępne transmisje Mszy św. Rada Stała Episkopatu Polski wydała komunikat, który przyniósł następujące wskazania obowiązujące do niedzieli 29 marca włącznie (zostały potwierdzone przez Biskupa Toruńskiego): znak pokoju należy przekazywać w formie skłonu głową w miejsce podania ręki; podczas zagrożenia epidemią istnieje możliwość przyjmowania Komunii św. na wyciągniętą rękę, gdyby w kimś rodziły się obawy; parafie mogą zrezygnować z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.
 2. W zaistniałej sytuacji odwołuję również rekolekcje wielkopostne, które miały się rozpocząć w tę niedzielę, 15 marca. 
 3. W tym czasie zachęcam do następujących praktyk duchowych w tygodniu:
   - codziennie od godz. 8.00 w kruchcie kościoła będzie można podjąć indywidualną modlitwę

   - codziennie od godz. 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu z codzienną modlitwą w intencji osób chorych, lekarzy, personelu medycznego i służb sanitarnych oraz wygaśnięcia epidemii koronawirusa
   - codziennie od godz. 17.00 okazja do spowiedzi św.
 4. W okresie Wielkiego Postu zachęcam do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny. Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 17.30, Droga Krzyżowa w piątki: o godz. 18.00 dla dorosłych, młodzieży i dzieci.
 5. W czwartek, 19 marca, Kościół będzie obchodził uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa.
 6. W tę niedzielę, 15 marca, w czasie Mszy św., w ramach kolekty budowlanej zbieramy ofiary na realizację płatności za wykonane prace związane z wystrojem wnętrza kościoła w przygotowaniu na uroczystość konsekracji.
 7. W związku z nadzwyczajną sytuacją spotkania dla młodzieży szkół średnich i klas ósmych w ramach przygotowania do sakramentu Bierzmowania zostają zawieszone do odwołania.
 8. Od I Niedzieli Wielkiego Postu msza św. wieczorna w niedzielę o godz. 18.15, aby umożliwić dojazd i uczestnictwo we mszy św. parafianom mieszkającym na osiedlu „Glinki”.
 9. Rozpoczął się czas spowiedzi wielkanocnej, który potrwa do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Zachęcam do skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty. Okazja do spowiedzi pół godziny przed każdą Mszą św.
 10. W okresie Wielkiego Postu po raz kolejny organizujemy pomoc dla najbardziej potrzebujących rodzin naszej parafii. Ofiary na ten cel możemy składać do skarbonki, która znajduje się przy wyjściu z kościoła.

Sakrament małżeństwa pragną zawrzeć

 1. Sylwester Zaworski, zw. cywilny; z tutejszej Parafii
    Marta Anna Zaworska, z d. Figura, zw. cywilny; z tutejszej Parafii
 2. Sławomir Paczkowski, st. wolny; z Parafii Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim
    Marta Góra, st. wolny; z tutejszej Parafii

INFORMACJE

w sprawie transmisji Mszy Świętych

Niedziela, 15 marca 2020r.

                 7:00 – TVP 1

                 9:00 – Polskie Radio, Program Pierwszy

                 9:30 – Telewizja TRWAM

                11:00 – TVP 1

                13:00 – TVP POLONIA

Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – niedziela, 22 marca 2020 r.

                  7:00 – z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – TVP1

Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – piątek, 20 marca 2020 r.

                 20:00 – z Jasnej Góry w intencji ustania epidemii, TVP3 pasmo ogólnopolskie
                             oraz na kanale YouToube dostępnym na stronach internetowych: www.jasnagóra.pl  i www.episkopat.pl.

Ponadto, transmisje Mszy Świętych będą dostępne za pośrednictwem innych telewizji, stacji radiowych oraz w internecie.

 

Warszawa, 13 marca 2020 r.