5 Niedziela Wielkiego Postu - 29 marca 2020r.

V Niedziela Wielkiego Postu – 29 marca 2020r.

W naszej wędrówce po drogach wielkopostnego przygotowania do świąt Wielkiej Nocy spotykamy Chrystusa – Pana życia i śmierci. Dzisiejsza liturgia słowa przypomni nam tę prawdę, że jedynie w Jezusie jest prawdziwe życie i tylko On może nam je ofiarować. Dzieje się to za każdym razem, kiedy w duchu pokuty i umartwienia oczyszczamy nasze serca i postanawiamy poprawę. Dzieje się to również wówczas, kiedy troszczymy się o prawdziwe potrzeby swoje i innych – zarówno te materialne, jak i duchowe.

1. Wielką nadzieję pokładamy w Bożej Opatrzności. Zachęcamy wszystkich do ufnej wiary, wytrwałej modlitwy, trwania w posłuszeństwie władzom cywilnym i kościelnym oraz wzajemnej życzliwości, która pozwoli nam wszystkim wyjść zwycięsko z tej niezwykle trudnej próby, przez którą przechodzimy. Solidaryzujemy się z chorymi i objętymi kwarantanną. Z uznaniem patrzymy na poświęcenie pracowników służby zdrowia. Niewątpliwie jest to czas, w którym wzajemnie mobilizujemy się do odpowiedzialności za siebie i za innych. Dlatego pozostajemy w domach i podporządkowujemy się zaleceniom władz państwowych, sanitarnych i kościelnych, które podejmują trudne decyzje. Dostrzegamy zaangażowanie wielu osób i całych rodzin w narodową modlitwę o zatrzymanie epidemii.
  2. Mając na uwadze Wskazania Prezydium KEPz dnia 21 marca 2020 roku Biskup Toruński udzielił, do odwołania, wszystkim wiernym Diecezji Toruńskiej oraz aktualnie przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej. Przypominamy, że seniorzy, jak również dzieci, młodzież wraz z opiekunami, osoby z objawami infekcji oraz wszyscy obawiający się zakażenia, mogą skorzystać z dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. Korzystający z dyspensy powinni w domu stanąć do dłuższej modlitwy osobistej lub rodzinnej, wykorzystując dostępne transmisje Mszy św.
  3. W związku z tym zachęcam do następujących praktyk duchowych w tygodniu:
    codziennie od godz. 8.00 w kruchcie kościoła będzie można podjąć indywidualną modlitwę,

codziennie od godz. 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą za wstawiennictwem bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w intencji osób chorych, lekarzy, personelu medycznego i służb sanitarnych oraz wygaśnięcia epidemii koronawirusa,
    codziennie od godz. 17.30 indywidualna cicha adoracja Najświętszego Sakramentu,
    codziennie od godz. 17.30 okazja do spowiedzi św.
  4. Jest to również czas swoistych rekolekcji. Jeśli angażujemy się w bardziej intensywną modlitwę, to ona zawsze jest związana z wezwaniem do osobistego nawrócenia, które zresztą wpisane jest w przeżywanie wielkiego postu. Trzeba nam intensywnie wsłuchiwać się w Boże natchnienia, które mogą pokazać w naszym życiu obszary wymagające radykalnego nawrócenia. Jakie znaczenie miałaby modlitwa, gdyby nie prowadziła do nawrócenia? Może warto wykorzystać ten czas również dla osobistego nawrócenia.
  5. W nadchodzącym tygodniu przypadają: pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną przed świętami odbędą się wyłącznie na wyraźne życzenie.
  6. Za tydzień Niedziela Palmowa, niedziela Męki Pańskiej.
  7. W związku z nadzwyczajną sytuacją spotkania dla młodzieży szkół średnich i klas ósmych w ramach przygotowania do sakramentu Bierzmowania zostają zawieszone do odwołania.
  8. Rozpoczął się czas spowiedzi wielkanocnej, który potrwa do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Zachęcam do skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty. Okazja do spowiedzi pół godziny przed każdą Mszą św.

1. Sławomir Paczkowski, st. wolny; z Parafii Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim
      Marta Góra, st. wolny; z tutejszej Parafii
  2. Przemysław Paczkowski, st. wolny; z Parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu
      Agnieszka Szynal, st. wolny; z tutejszej Parafii

Bóg powołał do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej śp. Barbarę Białka, zam. przy ul. Poznańskiej oraz śp. Jana Ziemniaka, zam. przy ul. Leśnej. Rodzinom zmarłych składamy wyrazy chrześcijańskiego współczucia.