Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - 12 kwietnia 2020r.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – 12 kwietnia 2020r.

1. Niedziela Zmartwychwstania jest w centrum roku kościelnego. Wszystkie inne niedziele są wspomnieniem tej niedzieli nad niedzielami. Radość Wielkiej Nocy, radość Zmartwychwstania naszego Zbawiciela wybrzmiewa dziś w całej pełni, dając nam nadzieję naszego zmartwychwstania. Chrześcijanin nie powinien rozpaczać z powodu swych grzechów, bo z pustego Grobu Jezusa rozbłysło przebaczenie. Nie powinien lękać się śmierci, bo wyzwoliła nas od niej śmierć Zbawiciela. W radości świętujmy uroczystość powstania naszego Pana z martwych.
  2. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. tak jak w każdą niedzielę, o godz. 9.00, 11.00 i 18.15.
  3. Druga Niedziela Wielkanocna jest Niedzielą uroczystości Miłosierdzia Bożego. Do tej uroczystości przygotowujemy się duchowo odmawiając codziennie o godz. 17.00 Nowennę do Miłosierdzia Bożego.
  4. W piątek z racji oktawy Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  5. W oparciu o nowe Rozporządzenie Prezesa Rady Ministróww sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z dnia 9 kwietnia br., przedłużone zostaje do dnia 19 kwietnia br. obostrzenie, na mocy którego w liturgii (niedzielnej, świątecznej, obrzędowej i w dni powszednie) nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób (poza sprawującymi kult i posługującymi). Dotyczy to okresu od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego (12 kwietnia) do Niedzieli Miłosierdzia Bożego włącznie (19 kwietnia). W praktyce ponownie oznacza to, że w Eucharystii mogą uczestniczyć osoby związane z intencją danej Mszy Świętej i to tylko w ilości do 5-ciu.
  6. W związku z tym zachęcam do następujących praktyk duchowych w tygodniu oktawy Wielkanocnej:
    codziennie od godz. 8.00 w kruchcie kościoła będzie można podjąć indywidualną modlitwę,

- codziennie od godz. 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu z Nowenną do Miłosierdzia Bożegoi modlitwą za wstawiennictwem bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w intencji osób chorych, lekarzy, personelu medycznego i służb sanitarnych oraz wygaśnięcia epidemii koronawirusa,
    - codziennie od godz. 17.30 indywidualna cicha adoracja Najświętszego Sakramentu,
    - codziennie od godz. 17.30 spowiedź św.
  7. W związku z nadzwyczajną sytuacją Bierzmowanie młodzieży szkół średnich, planowane na 21 kwietnia br., jest odwołane. Nowy termin zostanie podany po uzgodnieniu z księdzem Biskupem.
  8. W związku z nadzwyczajną sytuacją Uroczystość I Komunii św., planowana na 30 maja br., jest przeniesiona na 12 września br.
  9. Czas spowiedzi wielkanocnej potrwa do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Zachęcam do skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty. Spowiedź pół godziny przed każdą Mszą św.

1. Przemysław Paczkowski, st. wolny; z Parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu
      Agnieszka Szynal, st. wolny; z tutejszej Parafii