6 Niedziela Wielkanocy - 17 maja 2020r.

VI Niedziela Wielkanocy – 17 maja 2020r.

Gdyby nas ktoś zapytał, czy potrzebujemy pocieszenia, pewnie każdy odpowiedziałby, że tak. Są sytuacje w życiu, kiedy go potrzebujemy bardziej niż zwykle. Jezus, który zna do głębi naturę ludzką, mówiąc o przyjściu Ducha Świętego nazywa go Pocieszycielem. Chce nam dać kogoś, kogo bardzo potrzebujemy, bez kogo bylibyśmy zagubieni i nieszczęśliwi.

1. W tę niedzielę, 17 maja, w czasie Mszy św. kolekta budowlana.
  2. W poniedziałek, 18 maja, przypada setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Dziękujmy Bożej Opatrzności za wielki dar jego długiego pontyfikatu, za przykład mocnej wiary i heroicznej miłości, jaki nam pozostawił. Wpatrujmy się też w jego święte życie, aby na jego wzór każdego dnia być bliżej Pana Boga. I jak on całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze osobiste codzienne sprawy. On uczynił to w sposób wyjątkowy, powtarzając słowa: „Totus Tuus”.
  3. Jak powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu Polski: „Msza św. Ojca Świętego Franciszka przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie 18 maja, diecezjalne i parafialne dziękczynienie za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II w całej Polsce, a także orędzia i programy telewizyjne oraz inicjatywy wirtualne złożą się na obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II”.
  4. Biskup toruński Wiesław Śmigiel wraz z marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego Piotrem Całbeckim zachęcają, by w dziękczynieniu za św. Jana Pawła II dzisiaj i jutro umieścić wizerunek Wielkiego Papieża w oknach naszych domów oraz zawiesić flagi papieskie i narodowe na domach i innych budynkach parafialnych. 18 maja o godz. 12.00 w toruńskiej katedrze Świętych Janów będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla. Jutro, w poniedziałek, również o godz. 12.00 w kościołach diecezji mają zabrzmieć dzwony. Tego dnia odbędzie się również uroczysta sesja plenerowa sejmiku województwa, a mieszkańcy miasta będą mieli okazję zobaczyć przed Urzędem Marszałkowskim wystawę fotografii autorstwa Arturo Mari i fotografów z naszego regionu, prezentującą wizyty Jana Pawła II w naszym województwie.
  5. W dniach 18-20 maja przypadają kwartalne dni modlitw o urodzaje i za głodujących.
  6. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, po której poprzez nowennę będziemy przygotowywali się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.
  7. Przez kolejne majowe dni razem z Maryją trwamy na modlitwie podczas nabożeństwa majowego, które celebrujemy w naszym kościele w tygodniu o godz. 18.30, w niedzielę i święta o godz. 19.00. Na to nabożeństwo zapraszam dzieci, młodzież i dorosłych.
  8. Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów, od 16 kwietnia, osoby przebywające w kościołach i kaplicach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki lub części odzieży. Z tego obowiązku wyłączeni są duchowni sprawujący „kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania”.
  9. Od tej niedzieli, 17 maja, zostaje zwiększony limit osób, które mogą uczestniczyć w obrzędach w kościele. W nabożeństwach w miejscach kultu będzie mogła uczestniczyć jedna osoba na 10 metrów kwadratowych powierzchni. W naszym kościele w nabożeństwach może uczestniczyć 100 osób.
  10. W związku z nadzwyczajną sytuacją Uroczystość I Komunii św., planowana na 30 maja br., jest przeniesiona na 12 września br..

1. Marcin Zdybel, st. wolny; z tutejszej Parafii
      Daniela Brzezińska, st. wolny; z Parafii św. Mikołaja w Bydgoszczy