• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

15 Niedziela Zwykła – 12 lipca 2020r.

Ogłoszenia duszpasterskie

XV Niedziela Zwykła – 12 lipca 2020r.

Jak co tydzień, gromadzimy się na niedzielnej Eucharystii, by podziękować Bogu za wydarzenia minionego tygodnia. Chcemy przepraszać za brak miłości wobec Boga, siebie i bliźnich w tym okresie. Swoją modlitwą prosimy o błogosławieństwo i siłę na czekające nas wyzwania w następnych dniach. Prośmy o obfite owoce Najświętszej Ofiary w naszym życiu.

 1. Niech trwające wakacje, zwłaszcza naszych dzieci i młodzieży, staną się okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie.
 2. W czwartek, 16 lipca, w liturgii wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XII wieku. Właśnie na Górze Karmel (północno-zachodni Izrael) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi – karmelitów, który pięknie wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła.
 3. W tym tygodniu patronują nam również: 13 VII – św. Andrzej Świerad (†1030-1034), z pochodzenia Polak, i jego uczeń św. Benedykt (†1033-1037), dwaj pustelnicy prowadzący niezwykle surowe życie na terenie dzisiejszych Węgier, przez co wskazali na najwyższą wartość życia duchowego (wspomnienie obowiązkowe); 15 VII – św. Bonawentura (1218-1274), biskup i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych teologów średniowiecza.
 4. W niedzielę, 5 lipca, w czasie Mszy św., w ramach kolekty budowlanejzebraliśmy kwotę: 2.637,-zł. Bóg zapłać za złożone ofiary.
 5. W niedzielę, 19 lipca, w czasie Mszy św., kolekta budowlana.
 6. W dniach 4-12 sierpnia 2020 roku odbędzie się 42. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W związku z trwającą epidemią koronawirusa tegoroczna Pielgrzymka będzie miała formę symboliczną. Organizatorzy nie są w stanie wypełnić wszystkich wymogów Inspektora Sanitarnego zawartych w specjalnym rozporządzeniu. Jak podaje Kierownik Pielgrzymki Ks. Wojciech Miszewski: „Nasza pielgrzymka z Torunia na Jasną Górę jest podzielona na 9 dni. To dokładnie tyle, ile mamy grup pielgrzymkowych. Podjęliśmy decyzję, że każda z grup jest odpowiedzialna za 1 dzień pielgrzymki, będzie to więc forma sztafety. Uczestnicy przyjadą rano na trasę pielgrzymkową, przejdą cały etap i na noc wracają do domu. W miejscu zakończenia etapu następnego dnia wyrusza następna grupa. W sprawie możliwości udziału w poszczególnych dniach pielgrzymki kontaktujemy się z Przewodnikami grup, które w danym dniu pielgrzymują.W związku z epidemią nie będziemy prosić mieszkańców po drodze o przygotowywanie dla nas posiłku”. Każdego dnia z grupą pielgrzymkową wędrować będzie ks. bp Józef Szamocki oraz ks. Wojciech Miszewski – kierownik pielgrzymki. Szczegóły na plakacie w gablocie.
 7. W dalszym ciągu jest konieczne przestrzeganie zasad sanitarnych. Osoby przebywające w kościołach i kaplicach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki lub części odzieży. Z tego obowiązku wyłączeni są duchowni sprawujący „kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania”.

Sakrament małżeństwa pragną zawrzeć

 1. Jakub Jerzy Staniszewski, st. wolny; z tutejszej Parafii
    Kinga Stempkowska, st. wolny; z tutejszej Parafii
 2. Karol Jurgielski, st. wolny; z tutejszej Parafii
    Aleksandra Jabłońska, st. wolny; z Parafii św. Wawrzyńca - Dobrzejewice