• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

17 Niedziela Zwykła - 26 lipca 2020r.

Ogłoszenia duszpasterskie

XVII Niedziela Zwykła – 26 lipca 2020r.

„Nie można mieć wszystkiego, ale można spotkać kogoś, dzięki komu wszystko inne przestanie mieć jakiekolwiek znaczenie” – ta myśl wydaje się być doskonałym komentarzem do dwóch odczytywanych dziś przypowieści Jezusa: „O skarbie ukrytym w roli” oraz „O poszukiwaczu pereł”. Ich bohaterowie, dążąc do obranego celu, postawili wszystko na jedną kartę: „sprzedali wszystko, co mieli, by zdobyć to, czego pragnęli”. Jesteśmy podobni do nich – oto pozostawiliśmy wszystko, aby przyjść na niedzielne spotkanie z Panem. On bowiem jest dla nas „Skarbem” i „Perłą” – najważniejszą osobą w naszym życiu, dla której warto poświęcić wszystko inne. Przeżyjmy zatem to spotkanie z sercami wypełnionymi radością i miłością.

 1. Niech trwające wakacje, zwłaszcza naszych dzieci i młodzieży, staną się okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie.
 2. W tę niedzielę, 26 lipca, po każdej mszy św. błogosławieństwo kierowców, samochodów i innych pojazdów.
 3. „Nie piję, bo kocham. Nie piję, bo chcę dać przykład trzeźwego, odpowiedzialnego życia. Nie piję, bo jestem potrzebny moim bliskim w każdej chwili” – czytamy w specjalnym Apelu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa trzeźwości i Osób Uzależnionych na sierpień – miesiąc trzeźwości. Apostolstwo Trzeźwości i Osób Uzależnionych w myśl tegorocznego hasła – „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach” – w sposób szczególny przede wszystkim zwraca uwagę na sytuację polskich dzieci w rodzinach z problemem alkoholowym. Apel kończy zachęta do podjęcia dobrowolnej abstynencji od alkoholu, która „jest wymownym świadectwem troski o trzeźwość polskiego narodu. To świadectwo z pewnością pomoże wielu osobom uwikłanym w pijaństwo i opanowanych chorobą alkoholową wrócić na drogę wolności. Jest to też cenny przykład dawany dzieciom, pokazujący im, że można cieszyć się życiem bez substancji, które oszukują i zabijają na raty” – podkreślono w dokumencie.
 4. W niedzielę, 19 lipca, w czasie Mszy św., w ramach kolekty budowlanejzebraliśmy kwotę:2.843,-zł. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary.
 5. W niedzielę, 2 sierpnia, w czasie Mszy św., kolekta budowlana.
 6. W niedzielę, 2 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, związany z postacią świętego Franciszka z Asyżu. Dokładnie odpust ten można uzyskać w czasie od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania.
 7. W I sobotę miesiąca odwiedziny chorych z posługą sakramentalną od godz. 10.00.
 8. W sobotę, 1 sierpnia, mija 76. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Poległych za wolność Ojczyzny obejmijmy pamięcią w modlitwie.
 9. W dniach 4-12 sierpnia 2020 roku odbędzie się 42. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W związku z trwającą epidemią koronawirusa tegoroczna Pielgrzymka będzie miała formę symboliczną. Szczegóły na plakacie w gablocie.
 10. Ze względu na zagrożenie epidemiczne nie będzie mogła odbyć się w tradycyjnej formie 41. MINIPIELGRZYMKA, która wędrując po toruńskich świątyniach, towarzyszyła tym, którzy szli jasnogórskim szlakiem do Domu Naszej Matki. W tym roku zorganizowano spotkania modlitewne w różnych kościołach Torunia. Program całej minipielgrzymki w gablocie ogłoszeń i na stronie internetowej parafii.
 11. W dalszym ciągu jest konieczne przestrzeganie zasad sanitarnych. Osoby przebywające w kościołach i kaplicach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki lub części odzieży. Z tego obowiązku wyłączeni są duchowni sprawujący „kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania”.