• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

19 Niedziela Zwykła - 9 sierpnia 2020r.

Ogłoszenia duszpasterskie

XIX Niedziela Zwykła – 9 sierpnia 2020r.

W swoim życiu człowiek przeżywa różne doświadczenia – czasem jest mu dobrze, z nadzieją patrzy w przyszłość, kiedy indziej spotyka go niepowodzenie, z lękiem myśli o kolejnym dniu. A przecież we wszystkich doświadczeniach Bóg nigdy go nie opuszcza. Mimo że po ludzku sądząc, życie wydaje się pozbawione sensu, to jednak nad wszystkim czuwa Boża opatrzność.

 1. Dzieciom i młodzieży naszej parafii życzę udanego wypoczynku. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie.
 2. Trwa sierpień, miesiąc trzeźwości. Zachęcam do wstrzemięźliwości i abstynencji od napojów alkoholowych. „Nie piję, bo kocham. Nie piję, bo chcę dać przykład trzeźwego, odpowiedzialnego życia. Nie piję, bo jestem potrzebny moim bliskim w każdej chwili” – czytamy w specjalnym Apelu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa trzeźwości i Osób Uzależnionych na sierpień – miesiąc trzeźwości. Apostolstwo Trzeźwości i Osób Uzależnionych w myśl tegorocznego hasła – „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach” – w sposób szczególny przede wszystkim zwraca uwagę na sytuację polskich dzieci w rodzinach z problemem alkoholowym.
 3. W sobotę, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. Liturgiczny obchód rozpoczniemy wieczorną Mszą Świętą wigilijną, sprawowaną w piątek, 14 sierpnia, o godz. 18.00. W Polsce ta uroczystość znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Niech nie zabraknie w tym czasie naszej modlitwy dziękczynnej za opiekę Matki Bożej nad nami i przyszłymi pokoleniami. Tego dnia Msze św. o godz. 9.00, 11.00 i 18.15. Na każdej Mszy św. obrzęd błogosławieństwa kłosów zbóż, ziół i kwiatów.
 4. W tym dniu tradycyjnie pamięcią sięgamy również do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku, który zadecydował o zachowaniu przez Polskę niepodległości. Pamiętajmy i polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.
 5. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwraca się z apelem, aby niedziela 16 sierpnia br. stała się Dniem solidarności z mieszkańcami Bejrutu.Tego dnia, przed wszystkimi kościołami i kaplicami w Polsce, po wszystkich Mszach Świętych zostanie zorganizowana zbiórka środków finansowych, które zostaną przekazane na rzecz poszkodowanych za pośrednictwem Caritas Polska.
 6. W niedzielę, 2 sierpnia, w ramach kolekty budowlanejzebraliśmy kwotę: 2.478,-zł. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary.
 7. W niedzielę, 16 sierpnia, w czasie Mszy św., kolekta budowlana.
 8. Trwa „sztafetowa” pielgrzymka piesza Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. Trwa również minipielgrzymka. Każdego dnia w różnych kościołach Torunia gromadzą się na modlitwie i Mszy św. w świątyniach ci, którzy nie mogli wyruszyć na pielgrzymkowy szlak, a pragną włączyć się duchowo w wędrówkę grup pielgrzymkowych na Jasną Górę. Program minipielgrzymki w gablocie ogłoszeń i na stronie internetowej parafii.
 9. Kuria Diecezjalna prosi o przekazanie wiernym do wiadomości informacji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Toruniu. Przypominam, że w kościołach i kaplicach do odwołania istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa z wyłączeniem kapłanów sprawujących kult. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu informuje, że otrzymał interwencję dotyczącą nieprzestrzegania w kościołach obowiązującego obecnie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r., poz. 1066 z późn.zm). Osoba skarżąca poinformowała, że uczestnicy nabożeństw nie zachowują dystansu społecznego (odległości co najmniej 2 m) oraz nie zakrywają ust i nosa. Ponadto zwrócono uwagę na brak dezynfekcji i wietrzenia kościołów po nabożeństwach. Również Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki ponownie apeluj do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych.

Sakrament małżeństwa pragną zawrzeć

 1. Patryk Kiełbasiński, st. wolny, kawaler; z tutejszej Parafii
     Karolina Anna Szwedowska, st. wolny, panna; z Parafii św. Jana Chrzciciela – Janowo