• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

21 Niedziela Zwykła - 23 sierpnia 2020r.

Ogłoszenia duszpasterskie

XXI Niedziela Zwykła – 23 sierpnia 2020r.

Człowiek od wieków borykał się ze swoją niemocą poznania Boga. Dlatego Pan sam objawiał się człowiekowi, a najpełniej uczynił to w swoim Synu-Jezusie. Aby przyjąć to Objawienie, potrzeba pokory i wiary, gdyż częstokroć Bóg objawia się inaczej, niż byśmy się tego spodziewali. Jednak Duch Święty obecny w Kościele wciąż nas poucza i ukazuje prawdę o Jezusie Chrystusie.

 1. W tę niedzielę, 23 sierpnia, przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku. Po raz pierwszy był publicznie obchodzony dopiero w 2011 roku, w Warszawie.
 2. W środę ponownie nasze myśli i serca skierujemy do Jasnej Góry, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra przypominał Święty Jan Paweł II gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”.
 3. W sobotę, 29 sierpnia, w liturgii wspominamy Męczeństwo Świętego Jana Chrzciciela. To, poza Maryją, jedyny Święty, którego w liturgii Kościoła czcimy zarówno w dzień ziemskich, jak i niebiańskich narodzin. Jest to drugie wspomnienie w kalendarzu liturgicznym tego Świętego po czerwcowej uroczystości jego narodzenia (24 VI). Za swoją bezkompromisową postawę Jan Chrzciciel, podobnie jak inni prorocy, a później Apostołowie, zapłacił najwyższą cenę. Tego dnia będziemy prosić go o ład moralny w naszych rodzinach, wspólnotach i w naszym narodzie.
 4. W niedzielę, 16 sierpnia, w ramach kolekty budowlanej zebraliśmy kwotę: 2.658,-zł.Bóg zapłaćwszystkim za złożone ofiary.
 5. Trwa sierpień, miesiąc trzeźwości. Zachęcam do wstrzemięźliwości i abstynencji od napojów alkoholowych.
 6. Dzieciom i młodzieży naszej parafii życzę udanego wypoczynku. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie.
 7. W przyszłą niedzielę, 30 sierpnia, na Mszy św. o godz. 11.00 spotkanie z dziećmi klas czwartych i ich rodzicami, w ramach przygotowania do uroczystej I Komunii św. Uroczystość ta odbędzie się 12 września.
 8. Przypominam, że w kościołach i kaplicach do odwołania istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa z wyłączeniem kapłanów sprawujących kult. Również Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki ponownie apeluj do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych.

   W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy z naszej wspólnoty parafialnejśp. Izabelę Nydza, zam. przy ul. Poznańskiej. Rodzinie zmarłej składamy wyrazy chrześcijańskiego współczucia. W intencji śp. Izabeli zostaną odprawione msze św.: 09.09. godz. 18.00 (int. rodziny Trzpiot), 16.09. godz. 18.00 (int. rodziny Zejfert), 20.09. godz. 11.00, 25.09. godz. 18.00 (int. od Feliksa i Renaty Grześlak), 05.10. godz. 18.00 (int. od Beaty, Moniki i Grzegorza), 12.10. godz. 18.00, 18.10. godz. 11.00.

Sakrament małżeństwa pragną zawrzeć

 1. Patryk Kiełbasiński, st. wolny, kawaler; z tutejszej Parafii
    Karolina Anna Szwedowska, st. wolny, panna; z Parafii św. Jana Chrzciciela – Janowo