33 Niedziela Zwykła - 15 listopada 2020r.

XXXIII Niedziela Zwykła – 15 listopada 2020r.

1. W tę niedzielę 15 listopada po raz czwarty obchodzimy Światowy Dzień Ubogich zapoczątkowany przez papieża Franciszka. Słowo przygotowane na tegoroczną okoliczność skoncentrowane jest wokół polecenia z Księgi Mądrości Syracha - „wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr 7,32). W swoim orędziu papież Franciszek napisał: „Ubóstwo ma różne twarze. W każdej z nich możemy spotkać Jezusa, który objawił, że jest obecny w swoich najmniejszych braciach (por. Mt, 25, 40)”. Ojciec Święty podkreśla w nim, że modlitwa do Boga oraz solidarność z ubogimi i cierpiącymi są nierozłączne.
  2. Również dzisiaj w Diecezji Toruńskiej obchodzimy XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Tematem tegorocznego Dnia Solidarności jest sytuacja chrześcijan w Republice Środkowoafrykańskiej.
  3. W tę niedzielę, 15 listopada, w czasie Mszy św. kolekta budowlana.
    … „Szczególnie dziękuję za pieczę o piękno kościoła, który w zeszłym roku miałem zaszczyt i radość poświęcić. Jestem wdzięczny, iż każdy szczegół świątyni jest teologicznie i artystycznie pomyślany w ten sposób, aby ducha ludzkiego kierować ku Bogu” - z protokołu powizytacyjnego ks. Bpa Wiesława Śmigla.
  4. Przypominam, że w tym roku odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się za zmarłych, ustanowiony na dni od 1 do 8 listopada, może być przyjęty w dowolnie wybrane osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone. Dotyczy to również odpustu związanego z dniem 2 listopada.
  5. Wypominki roczne i jednorazowe można składać w zakrystii po każdej Mszy św. i w biurze parafialnym. Druki na wypominki znajdują się na stoliku przy wyjściu z kościoła. Wypominki roczne są odmawiane w każdą niedzielę o godz. 8.45.
  6. W I niedzielę adwentu, 29 listopada, po każdej Mszy św. zostaną poświęcone opłatki na stół wigilijny. W tym roku z racji nadzwyczajnej sytuacji opłatki będą do nabycia w zakrystii i w biurze parafialnym. Ofiary z opłatków przeznaczone są na zapłacenie należności za wykonane dotychczas prace przy kościele.
  7. Zbliżamy się do końca obecnego roku liturgicznego. Przyszła niedziela – to uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Wraz z początkiem Adwentu, 29 listopada br. rozpocznie się nowy program duszpasterski, którego hasło na rok 2020/21 brzmi: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Jego mottem są słowa: „Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba” (J. 6,32). Rok ten będzie drugim etapem trzyletniego programu duszpasterskiego pod hasłem: „Eucharystia daje życie”. Jego zasadniczym celem jest pogłębienie wśród wiernych znaczenia tajemnicy Eucharystii jako centrum życia chrześcijańskiego, rozumienia symboliki celebracji eucharystycznych i częstego uczestnictwa w nich.
  8. W każdą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci klas trzecich, przygotowujących się do uroczystej I Komunii św. Po Mszy św. omówienie z rodzicami bieżących spraw.
  9. W związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń sanitarnych, wynikających ze wzrostu zakażeń koronawirusem, biskup toruński Wiesław Śmigiel udziela dyspensy od uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta.
  10. Zarówno w kościołach i kaplicach jak i w przestrzeni publicznej, do odwołania istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa z wyłączeniem kapłanów sprawujących kult.W związku ze zmianą obostrzeń epidemicznych informuję, że w naszej świątyni w nabożeństwach może uczestniczyć 70 osób.