Niedziela Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata - 22 listopada 2020r.

Niedziela Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – 22 listopada 2020r.

Kościół od wieków uznaje w Jezusie Chrystusie swojego Pana, który króluje w sercach i umysłach wiernych. Jezus z Nazaretu nigdy nie nosił królewskiej korony, nie trzymał w ręku berła i nie zasiadał na tronie. Atrybutami władzy Chrystusa stały się znaki Jego męki – cierniowy wieniec, purpurowa szata i krzyż, z wysokości którego odniósł ostateczne zwycięstwo. Bóg w swoim Synu króluje poprzez pokorę, uniżenie i miłość.

1. Dzisiaj przypada uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Do kalendarza liturgicznego została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 roku, na zakończenie przypadającego wówczas Roku Jubileuszowego. W odnowionej liturgii Kościół obchodzi tę uroczystość w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie. Dzisiejsza uroczystość jest też świętem patronalnym Akcji Katolickiej.
  2. Od następnej niedzieli rozpoczynamy czas Adwentu, czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Msze św. roratnie odprawiane będą codziennie o godz. 18.00. Już teraz zachęcam dzieci do przygoto­wania lampionów, które będą dla wszystkich widocznym światełkiem na drodze spotkania z Chrystusem.
  3. Zbliżamy się do końca obecnego roku liturgicznego. Wraz z początkiem Adwentu, 29 listopada br. rozpocznie się nowy program duszpasterski, którego hasło na rok 2020/21 brzmi: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Jego mottem są słowa: „Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba” (J. 6,32). Rok ten będzie drugim etapem trzyletniego programu duszpasterskiego pod hasłem: „Eucharystia daje życie”. Jego zasadniczym celem jest pogłębienie wśród wiernych znaczenia tajemnicy Eucharystii jako centrum życia chrześcijańskiego, rozumienia symboliki celebracji eucharystycznych i częstego uczestnictwa w nich.
  4. Wprawdzie niedziela nie pozwala na liturgiczne wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, obchodzone 22 listopada, ale dzień ten jest okazją, bo podziękować wszystkim, którzy troszczą się o piękno oprawy muzycznej liturgii sprawowanej w kościele. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielkie znaczenie ma oprawa muzyczna dla celebracji liturgicznej.
  5. W każdą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci klas trzecich, przygotowujących się do uroczystej I Komunii św. Po Mszy św. omówienie z rodzicami bieżących spraw.
  6. W I niedzielę adwentu, 29 listopada, po każdej Mszy św. zostaną poświęcone opłatki na stół wigilijny. W tym roku z racji nadzwyczajnej sytuacji opłatki będą do nabycia w zakrystii i w biurze parafialnym. Ofiary z opłatków przeznaczone są na zapłacenie należności za wykonane dotychczas prace przy kościele.
  7. W niedzielę, 15 listopada, w czasie Mszy św. zbieraliśmy ofiary w ramach kolekty budowlanej. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary.
  8. Wypominki roczne są odmawiane w każdą niedzielę o godz. 8.45.
  9. W związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń sanitarnych, wynikających ze wzrostu zakażeń koronawirusem, biskup toruński Wiesław Śmigiel udziela dyspensy od uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta.
  10. Zarówno w kościołach i kaplicach jak i w przestrzeni publicznej, do odwołania istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa z wyłączeniem kapłanów sprawujących kult.W związku ze zmianą obostrzeń epidemicznych informuję, że w naszej świątyni w nabożeństwach może uczestniczyć 70 osób.