• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

1 Niedziela Adwentu - 29 listopada 2020r.

Ogłoszenia duszpasterskie

I Niedziela Adwentu – 29 listopada 2020r.

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy adwent. Przyzwyczailiśmy się do myśli, że jest to czas oczekiwania na Boże Narodzenie i przygotowania do niego. To prawda, jednak jest to również czas, kiedy mamy przygotować nasze serca na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów.Bardzo wymowna jest dzisiejsza antyfona na wejście, mówiąca o tym, że każdy, kto wzniesie swoją duszę do Pana, kto Mu zaufa, nie doświadczy rozczarowania. Bóg nie pozwoli nam przegrać walki z wrogami i słabościami, gdyż On jest po stronie tych, którzy Mu zawierzyli. Niech te słowa wleją nadzieję w nasze zmęczone serca i dodadzą sił do podjęcia adwentowego czuwania.

 1. Dziś rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski, którego hasło na rok 2020/21 brzmi: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Jego mottem są słowa: „Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba” (J. 6,32).
 2. „Cud nad cudami” to temat tegorocznych spotkań adwentowych, które przybliżą tajemnicę Mszy Świętej i jak w niej pobożnie uczestniczyć. Każda Eucharystia jest ofiarą Jezusa Chrystusa, prawdziwie obecnego pod postacią Najświętszej Hostii. Poznamy też ludzi, dla których – jak dla ogłoszonego ostatnio błogosławionym Carla Acutisa – Msza Święta była najważniejszą chwilą każdego dnia i największą świętością. Na roraty, sprawowane w naszym kościele codziennie o godz. 18.00, zapraszam dzieci, młodzież i dorosłych.
 3. W tę niedzielę, 29 listopada, po każdej Mszy św. zostaną poświęcone opłatki na stół wigilijny. W tym roku z racji nadzwyczajnej sytuacji opłatki będą do nabycia w zakrystii i w biurze parafialnym. Ofiary z opłatków przeznaczone są na zapłacenie należności za wykonane dotychczas prace przy kościele.
 4. Rozpoczyna się Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom i rozprowadzanie świec. Ceny świec: mała – 6,50-zł; duża – 15,-zł.
 5. W niedzielę, 6 grudnia, w czasie Mszy św.kolekta budowlana.
 6. W tym tygodniu przypada I piątek miesiąca. Spowiedź św. od godz. 17.00.
 7. W tym miesiącu wizyta duszpasterska u chorych z posługą sakramentalną przed świętami po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu wizyty.
 8. W każdą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci klas trzecich, przygotowujących się do uroczystej I Komunii św. Po Mszy św. omówienie z rodzicami bieżących spraw.
 9. W związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń sanitarnych, wynikających ze wzrostu zakażeń koronawirusem, biskup toruński Wiesław Śmigiel udziela dyspensy od uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta.
 10. Zarówno w kościołach i kaplicach jak i w przestrzeni publicznej, do odwołania istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa z wyłączeniem kapłanów sprawujących kult.W związku ze zmianą obostrzeń epidemicznych w naszej świątyni w nabożeństwach może uczestniczyć 70 osób.

    Bóg powołał do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej śp., Urszulę Weyna, l. 97, zam. przy ul. Szubińskiej. Rodzinie zmarłej składamy wyrazy chrześcijańskiego współczucia. W intencji śp. Urszuli będą sprawowane Msze św.: 26.12.br. godz. 9.00; 06.01.2021r. godz. 18.00; 24.01.2021r. godz. 18.00; 07.02.2021r. godz. 18.00; 14.03.2021r. godz. 18.00.