• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

3 Niedziela Zwykła - 24 stycznia 2021r.

Ogłoszenia duszpasterskie

III Niedziela Zwykła – 24 stycznia 2021r.

Trzecią niedzielę zwykłą – zgodnie z postanowieniem papieża Franciszka – przeżywamy jako czas dziękczynienia za Słowo Boże. Ono jest nam dane w słowach Pisma świętego, które czytamy w czasie Liturgii w kościele, a także w domach podczas modlitwy indywidualnej i rodzinnej. Ojciec Święty wzywa nas, abyśmy w tę niedzielę w sposób szczególny z radością wysławiali Boga, który do nas mówi, ponieważ jest „dobry i łaskawy”. A będąc „dobry i łaskawy, wskazuje drogę grzesznikom, a pokornym pomaga czynić dobrze i uczy ubogich dróg swoich” – tak nas dzisiaj zapewnia psalmista. Spójrzmy zatem na nasze życie i postępowanie, wejrzyjmy głębiej w nasze sumienia wsłuchując się w te słowa Pisma świętego, które wyjątkowo mocno rozbrzmiewają w tych dniach w naszych duszach. Prośmy o przebaczenie win, abyśmy mogli do czystych serc przyjąć żyjącego Pana – Jednorodzonego syna, który przychodzi dzisiaj pod postacią tego Słowo, które Bóg do nas kieruje, i tego Chleba życia, którym nas karmi.

 1. Diecezja Toruńska podejmuje prośbę ks. abp. Stanisława Gądeckiego, aby niedzielę, 24 stycznia ogłosić „Dniem solidarności z Chorwacją”. Dnia 29 grudnia 2020 r. Chorwację nawiedziło najsilniejsze od 140 lat trzęsienie ziemi. Zginęło siedem osób, setki zostało rannych, a tysiące pozbawionych dachu nad głową. Kilka dni później doszło do kolejnych wstrząsów. W tę niedzielę, 24 stycznia, modlimy się za poszkodowanych, a po każdej Mszy św. odbędzie się zbiórka ofiar przeznaczonych na ten cel.
 2. We wtorek, 26 stycznia, obchodzimy Dzień Islamu w Kościele w Polsce.
 3. Zakończyliśmy czas nabożeństw kolędowych. W związku z obostrzeniami odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą, nie odbywały się w formie tradycyjnej. Spotykaliśmy się w naszej świątyni na wspólnym kolędowaniu przy żłóbku uczestnicząc we Mszy Świętej i wypraszając dla Waszych domów i rodzin Boże błogosławieństwo. Dziękuję wszystkim, za udział we wspólnym kolędowaniu, dziękuję za wspólnotę modlitwy i za ofiary kolędowe, wyraz naszej wspólnej troski o dom Boży i naszą parafię. Bóg zapłać.
 4. 31 grudnia 2020 roku w katedrze w Santiago de Compostela odbyła się inauguracja Roku Świętego Jakuba Apostoła. Rok Świętego Jakuba Apostoła zostaje ogłoszony, gdy wspomnienie liturgiczne Świętego, 25 lipca, wypada w niedzielę.Taka właśnie sytuacja ma miejsce w 2021 r.Na szlaku Camino, wiodącym do katedry w Santiago de Compostela, w której znajdują się relikwie świętego, znajduje się toruński kościół pw. św. Jakuba. Przez cały rok jubileuszowy będzie w nim można uzyskać odpust zupełny. Inauguracja roku jubileuszowego nastąpi 25 stycznia br. podczas Mszy św. o godz. 18.00.
 5. W tym tygodniu patronują nam: 25 stycznia - św. Paweł Apostoł (I w.), nawrócony prześladowca pierwszych chrześcijan, gorliwy głosiciel Ewangelii wśród pogan; 26 stycznia – święci Tymoteusz i Tytus (I w.), towarzysze wypraw misyjnych św. Pawła Apostoła, a następnie biskupi i męczennicy za wiarę; 28 stycznia – św. Tomasz z Akwinu (1225-1274), prezbiter i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych filozofów i teologów w dziejach kultury europejskiej.
 6. Zarówno w kościołach i kaplicach jak i w przestrzeni publicznej, do odwołania istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa z wyłączeniem kapłanów sprawujących kult.W związku ze zmianą obostrzeń epidemicznych w naszej świątyni w nabożeństwach może uczestniczyć 70 osób.