1 Niedziela Wielkiego Postu - 21 lutego 2021r.

I Niedziela Wielkiego Postu – 21 lutego 2021r.

Po dniach karnawału Środą Popielcową Kościół rozpoczął czas Wielkiego Postu, czas nawrócenia, pokuty, przemiany myśli i życia. Od pierwszych wieków Kościoła wykorzystywano ten czas szczególnie na przygotowanie kandydatów do chrztu i odnowienia skutków tego sakramentu. Uczyńmy wszystko, co możliwe, by ten czas nie był dla nas tylko kolejnym Wielkim Postem, ale doprowadził nas do pogłębienia duchowej relacji z Bogiem, który wychodzi nam naprzeciw, aby nas odnaleźć.

1. W ciągu roku liturgicznego każda parafia przynajmniej raz przeżywa uroczystość odpustową. Odpust parafialny jest jednym z najważniejszych wydarzeń w każdej parafii, świętem wspólnoty, jaką ona tworzy. W tym dniu w sposób szczególny czci się patrona parafii, czyli są to jakby imieniny parafii. W naszej wspólnocie w br. uroczystość ku czci bł. Stefana Frelichowskiego - patrona parafii, przypada na dzień 28 lutego. Tego dnia Sumie odpustowej o godz. 11.00 będzie przewodniczył ks. kan. Stanisław Adamiak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Duchowym przygotowaniem do patronalnej uroczystości jest nowenna do błogosławionego ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego odmawiana od piątku, 19 lutego, codziennie po wieczornej Mszy św.
  2. W tę niedzielę, 21 lutego, w czasie Mszy św., kolekta budowlana.
  3. W okresie Wielkiego Postu zachęcam do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny. Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 17.15, Droga Krzyżowa w piątki: o godz. 18.30 dla dorosłych, młodzieży i dzieci.
  4. Wraz ze Środą Popielcową rozpoczął się także czas spowiedzi wielkanocnej,który potrwa do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Zachęcam do skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty. Okazja do spowiedzi pół godziny przed każdą Mszą św.
  5. Bóg zapłać za złożone w środę popielcową ofiary w ramach jałmużny postnej. W okresie Wielkiego Postu po raz kolejny organizujemy pomoc dla najbardziej potrzebujących rodzin naszej parafii. Ofiary na ten cel możemy składać do skarbonki, która znajduje się przy wyjściu z kościoła.
  6. W tym tygodniu, w poniedziałek, 22 lutego, przypada święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Święto to jest przede wszystkim okazją do wyrażenia czci świętemu Piotrowi i każdemu jego następcy, którzy zgodnie z wolą Chrystusa zostali postawieni jako pasterze całego Kościoła powszechnego. Przez tyle lat wielką modlitewną miłością otaczaliśmy świętego Jana Pawła II, o którym z taką dumą mówiliśmy: Piotr naszych czasów. Niech nie zabraknie wyrazów oddania i modlitwy w intencji panującego nam obecnie Ojca Świętego Franciszka. Naszym obowiązkiem jest wspierać jego pasterską posługę w niesieniu Ewangelii wszystkim narodom.
  7. Przypominam, że zarówno w kościołach, kaplicach jak i w przestrzeni publicznej, do odwołania istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa z wyłączeniem kapłanów sprawujących kult.W związku ze zmianą obostrzeń epidemicznych w naszej świątyni w nabożeństwach może uczestniczyć 80 osób.

1. Krzysztof Bartczak, st. wolny; z tutejszej Parafii
      Małgorzata Zielińska, st. wolny; z tutejszej Parafii