• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

2 Niedziela Wielkanocy - 11 kwietnia 2021r.

Ogłoszenia duszpasterskie

II Niedziela Wielkanocy, czyli Miłosierdzia Bożego – 11 kwietnia 2021r.

Trwamy w przeżywaniu tajemnic Wielkanocy. Dobra Nowina, że Jezus żyje, przeszedł przez mękę, śmierć i zmartwychwstał dla naszego zbawienia, gromadzi nas na słuchaniu Słowa i łamaniu Chleba. Eucharystia jest czasem doświadczenia żywego Boga, który jest nam bliski, któremu możemy oddać́ nasze lęki, słabości i to, co nas przygniata. To, co podarujemy Panu Jezusowi, nie musi być́ wielkie, ale powinno płynąć ze szczerego serca. Niech nasze uczestnictwo w tej Mszy św. będzie całkowitym zawierzeniem naszego życia Miłosierdziu Bożemu.

 1. Druga Niedziela Wielkanocna jest Niedzielą uroczystości Miłosierdzia Bożego. Jako Kościół, napełnieni paschalną radością, mamy teraz tylko jedno zadanie: głosić i uobecniać miłosierdzie Boga, objawione w Jezusie Chrystusie, który cierpiał za grzeszny świat, prawdziwie zmartwychwstał i żywy jest pośród nas. Warto w tym miejscu przypomnieć słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia. Bądźcie świadkami miłosierdzia!” (Łagiewniki, 2002 r.).
 2. W tę Niedzielę, w Święto Miłosierdzia Bożego, rozpoczyna się 77. Tydzień Miłosierdzia pod hasłem „Jesteśmy wezwani do miłosierdzia”. Od 2013 r. Tydzień Miłosierdzia rozpoczyna się w Kościele katolickim w Polsce w Niedzielę Bożego Miłosierdzia (od 2000 roku 2. Niedziela Wielkanocna obchodzona jest w całym Kościele jako Niedziela Miłosierdzia Bożego). Dzień ten jest również świętem patronalnym Caritas.
 3. Niedzielą Miłosierdzia Bożego, tj. 11 kwietnia – rozpoczynają się w Polsce obchody 77. Tygodnia Miłosierdzia, które potrwają do 17 kwietnia. Tegoroczny tydzień Miłosierdzia odbywać się będzie pod hasłem: ,,JESTEŚMY WEZWANI DO MIŁOSIERDZIA”. W tym roku, Tydzień Miłosierdzia – pomimo tego, że przeżywany będzie przede wszystkim w naszych ,,kościołach domowych”; niech się stanie okazją do pogłębionej refleksji na temat dobra czynionego na co dzień. Szczególnie w tym trudnym czasie epidemii – przez osoby, które często z narażeniem zdrowia i życia – niosą pomoc i wsparcie potrzebującym. Z drugiej strony, Tydzień Miłosierdzia jest dobrą zachętą dla każdego z Nas do aktywnego włączania się w dzieła miłosierdzia w naszym otoczeniu.
 4. W niedzielę, 18 kwietnia, w czasie Mszy św., kolekta budowlana.
 5. Od dnia 28 marca (tj. Niedzieli Palmowej) do odwołania, w sprawowanym kulcie religijnym i uroczystościach pogrzebowych może ponownie uczestniczyć do 60 osób (nie wliczając osób sprawujących kult).
 6. Czas spowiedzi wielkanocnej potrwa do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Zachęcam do skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty. Spowiedź pół godziny przed każdą Mszą św.

   W minionym tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności śp. Annę Turską l. 93, zam. w Toruniu, przy ul. Krętej. Rodzinie zmarłej składamy wyrazy chrześcijańskiego współczucia. W intencji śp. Anny będą sprawowane Msze św.: 09.05. godz. 18.00; 15.05. godz.18.00; 23.05. godz. 18.00; 10.06. godz. 18.00; 14.06. godz. 18.00; 22.06. godz. 18.00; 27.06. godz. 9.00..

Sakrament małżeństwa pragną zawrzeć

 1. Marcin Tokarski, st. wolny; z tutejszej Parafii
    Katarzyna Kamińska, st. wolny; z tutejszej Parafii

 2. Robert Kubkowski, st. wolny; z tutejszej Parafii
    Angelika Hanna Kościołowska, st. wolny; z tutejszej Parafii