• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

10 Niedziela Zwykła - 6 czerwca 2021r.

Ogłoszenia duszpasterskie

X Niedziela Zwykła – 6 czerwca 2021r.

 1. W tę niedzielę, pod hasłem „Zawierzamy Opatrzności nasz trudny czas pandemii i dziękujemy za przyszłych błogosławionych”, obchodzone jest XIV Święto Dziękczynienia.
 2. Trwa oktawa Bożego Ciała. Codziennie o godz.18.00 gromadzimy się w naszym kościele na Eucharystii, a po niej celebrujemy nabożeństwo czerwcowe do Serca Pana Jezusa i podążamy w procesji za Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie.
 3. W czwartek na zakończenie oktawy Bożego Ciała poświęcenie wianków i ziół.
 4. 7 czerwca 2019 roku biskup toruński Wiesław Śmigiel konsekrował nasz kościół. W poniedziałek, 7 czerwca, w drugą rocznicę tego wydarzenia i 22. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Toruniu oraz beatyfikacji bł. St. Frelichowskiego, w czasie Mszy św. będziemy dziękować za dar konsekracji.  W dziękczynieniu za ten dar będziemy polecać Bogu wszystkich budowniczych kościoła, fundatorów, a także tych, którzy troszczą się o piękno naszej świątyni. Będziemy prosić, aby zmarłych przyjął do Swej wiecznej chwały, a żyjącym błogosławił. Niech każde wejście do naszej świątyni będzie radosną pielgrzymką do Jezusa.
 5. Również w poniedziałek, 7 czerwca, zapraszam na Apel Maryjny - Jasnogórski o godz. 19.00.
 6. W piątek, 11 czerwca br., w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, a zarazem w setną rocznicę poświęcenia naszej Ojczyzny Sercu Jezusowemu (w 1921 r.), biskupi w imieniu Kościoła ponowią Akt zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Uroczystego Aktu dokona arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podczas Mszy świętej o godz. 18 w krakowskiej bazylice Serca Jezusowego. Dokładnie 100 lat temu – u progu odzyskanej niepodległości – polski Episkopat pod przewodnictwem Prymasa Polski Edmunda Dalbora poświęcił naród i całą ojczyznę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Akt ten odnowiony został ponownie z inicjatywy kard. Stefana Wyszyńskiego w 1951 roku. 1 lipca 2011 r. Akt poświęcenia został ponowiony przez kard. Józefa Glempa, a w ubiegłym roku – w obliczu pandemii – przed przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. W łączności z uroczystościami w Krakowie Akt poświęcenia zostanie złożony także w każdej Parafii w Polsce.
 7. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, jest jednocześnie obchodzona w Kościele jako Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Z racji rangi uroczystości nie obowiązuje nas post piątkowy.
 8. W sobotę będziemy wspominać Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny, niepodzielnie zjednoczone z Sercem Jej Syna.
 9. W tę niedzielę, 6 czerwca, w czasie Mszy św., kolekta budowlana.
 10. Czerwiec to tradycyjnie miesiąc szczególnego kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Cześć Bożemu Sercu będziemy oddawać podczas nabożeństw czerwcowych: w niedzielę i w tygodniu po Mszy św. wieczornej.
 11. W każdą niedzielę na Mszy św. o godz. 18.00 spotkanie młodzieży klas ósmych w ramach przygotowania do sakramentu Bierzmowania.
 12. Drodzy Parafianie. Trwający czas epidemii zmusza nas nadal do respektowania pewnych ograniczeń. Przypominam o obowiązku zasłaniania ust i nosa wiernym uczestniczącym w liturgii w kościele, przystępującym do spowiedzi oraz o zasadzie dystansowania się wiernych przebywających na zewnątrz. Potraktujmy to nie tylko jako obowiązek, ale także jako wyraz miłości i szacunku dla bliźniego. Szanujmy nawzajem swoje obawy i ostrożność, nawet jeśli w innych przestrzeniach bywają ona lekceważone. Trwajmy też nadal na modlitwie o ustanie epidemii, za jej ofiary, za chorych oraz tych, którzy niosą im pomoc. Zgodnie z nowym rozporządzeniem władz państwowych, od 4 maja limit w kościołach wynosi: 1 osoba na 15m2. W naszym kościele w nabożeństwach może uczestniczyć 90 osób.