11 Niedziela Zwykła - 13 czerwca 2021r.

XI Niedziela Zwykła – 13 czerwca 2021r.

W każdym człowieku Bóg zasiewa ziarno, które jest najmniejsze ze wszystkich. Boże ziarno rzucone przez Boga w glebę serca ludzkiego, to Słowo Pana, które buduje Królestwo Boże już tutaj na ziemi. Królestwo Boże, to Królestwo pokoju, prawdy, sprawiedliwości i miłości, które zostało zasiane słowami Ewangelii jak ziarnko gorczycy, ale posiadające w sobie moc rozrostu. Każdy w niej może znaleźć spokój i wesele, życia drogowskaz, życia sens i pełnię. Gromadząc się na sprawowaniu Eucharystii Kościół aktualizuje swoje Królestwo Boże przez wspólne uczestnictwo w słuchaniu słowa samego Boga, które ma moc na nowo wzrastać w ludzkich sercach.

1. Akt poświęcenia narodu Najświętszemu Sercu Pana Jezusa miał miejsce w miniony piątek 11 czerwca. Podjęli go biskupi polscy w setną rocznicę pierwszego aktu poświęcenia. To wydarzenie o doniosłym znaczeniu. Akt taki był już kilkakrotnie podejmowany przez biskupów na przestrzeni minionych 100 lat, a działo się to w momentach szczególnie trudnych. Ufamy, że schronienie się w Sercu Jezusa przyniesie owoce w życiu tak poszczególnych osób, jak i w konsekwencji w życiu całego narodu.
  2. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary w ramach kolekty budowlanej w niedzielę, 6 czerwca. W niedzielę, 20 czerwca, w czasie Mszy św., kolekta budowlana.
  3. Czerwiec to tradycyjnie miesiąc szczególnego kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Cześć Bożemu Sercu będziemy oddawać podczas nabożeństw czerwcowych: w niedzielę i w tygodniu po Mszy św. wieczornej.
  4. W każdą niedzielę na Mszy św. o godz. 18.00 spotkanie młodzieży klas ósmych w ramach przygotowania do sakramentu Bierzmowania.
  5. Drodzy Parafianie. Trwający czas epidemii zmusza nas nadal do respektowania pewnych ograniczeń. Przypominam o obowiązku zasłaniania ust i nosa wiernym uczestniczącym w liturgii w kościele, przystępującym do spowiedzi oraz o zasadzie dystansowania się wiernych przebywających na zewnątrz. Potraktujmy to nie tylko jako obowiązek, ale także jako wyraz miłości i szacunku dla bliźniego. Szanujmy nawzajem swoje obawy i ostrożność, nawet jeśli w innych przestrzeniach bywają ona lekceważone. Trwajmy też nadal na modlitwie o ustanie epidemii, za jej ofiary, za chorych oraz tych, którzy niosą im pomoc. Zgodnie z nowym rozporządzeniem władz państwowych, od 13 czerwca w kościołach może być zajęte 50% miejsc. Tym samym w naszym kościele w nabożeństwach może uczestniczyć 200 osób.
  6. Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym KEP w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.
  7. W dniach 4-12 sierpnia 2021 roku odbędzie się 43. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W związku z trwającą epidemią koronawirusa tegoroczna Pielgrzymka również będzie miała formę sztafety. Organizatorzy nie są w stanie wypełnić wszystkich wymogów Inspektora Sanitarnego zawartych w specjalnym rozporządzeniu. Każdego dnia z grupą pielgrzymkową wędrować będzie ks. bp Józef Szamocki oraz ks. Bartłomiej Surdykowski – kierownik pielgrzymki.

1. Łukasz Izydorski, st. wolny; z Parafii św. Wawrzyńca – Ryńsk
      Maria Makowska, st. wolny; z tutejszej Parafii