16 Niedziela Zwykła - 18 lipca 2021 r.

XVI Niedziela Zwykła – 18 lipca 2021 r.

Na Eucharystii gromadzimy się we wspólnocie Kościoła, aby słuchać słowa Bożego, by spożywać Ciało Pańskie. „Wspólnota Kościoła” – wyrażenie to winno przypominać nam, iż wszyscy którzy wraz ze mną przychodzą, aby uczestniczyć w tej świętej Ofierze, są moimi braćmi i siostrami, są tymi, którzy mnie kochają i którym, i ja winienem jestem miłość. Eucharystia bowiem to uczta miłości. To czas, gdy miłujemy Boga, bliźniego i siebie samych. To czas, gdy również i my jesteśmy kochani przez Boga i bliźnich. Bóg z miłości zaprasza nas na spotkanie ze sobą. My zaś z miłości przychodzimy, aby otrzymać Jego miłość i aby stać się dla innych miłością.

1. Niech trwające wakacje, zwłaszcza naszych dzieci i młodzieży, staną się okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie. W pozdrowieniach do pielgrzymów polskich podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek powiedział „Życzę Wam, aby letni odpoczynek stał się uprzywilejowanym czasem by odkryć na nowo obecność wielkich dzieł Bożych w Waszym życiu”.
  2. W tę niedzielę, 18 lipca, w czasie Mszy św., kolekta budowlana.
  3. W czwartek, 22 lipca, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętej Marii Magdaleny, patronki dobrej przemiany.
  4. W piątek, 23 lipca, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętej Brygidy (ok. 1302-1373), patronki Europy. Jej życie jest świadectwem, że każdy stan może być przestrzenią spotkania z Bogiem.
  5. 25 lipca, czcimy Świętego Krzysztofa, męczennika z połowy III wieku, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Może warto pamiętać o nim podczas wakacyjnych podróży, prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domu.
  6. Błogosławieństwo kierowców, samochodów i innych pojazdów w naszej parafii odbędzie się w niedzielę, 25 lipca, po każdej mszy św. Pamiętajmy jednak, że błogosławieństwo nie zwalnia nas z obowiązku zachowania rozsądku i wyobraźni na drodze.
  7. Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zaapelował, aby niedziela 25 lipca br. była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach w Polsce, Niemczech, Belgii i Holandii. W swoim Apelu ws. dnia solidarności z poszkodowanymi napisał: „Proszę, aby tego dnia podczas Mszy Świętych (…), zwrócić się z modlitwą błagalną za poszkodowanych, a po Mszy zorganizować zbiórkę funduszy, które zostaną im przekazane za pośrednictwem Caritas Polska”.
  8. Drodzy Parafianie. Przypominam o obowiązku zasłaniania ust i nosa wiernym uczestniczącym w liturgii w kościele, przystępującym do spowiedzi oraz o zasadzie dystansowania się wiernych przebywających na zewnątrz. Zgodnie z nowym rozporządzeniem władz państwowych od 26 czerwca, przez całe okres wakacyjny tzn. w lipcu i sierpniu, w kościołach może być zajęte 75% dostępnych miejsc siedzących i stojących. Tym samym w naszym kościele w nabożeństwach może uczestniczyć 300 osób.
  9. W dniach 4-12 sierpnia 2021 roku odbędzie się 43. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W związku z trwającą epidemią koronawirusa tegoroczna Pielgrzymka również będzie miała formę sztafety. Organizatorzy nie są w stanie wypełnić wszystkich wymogów Inspektora Sanitarnego zawartych w specjalnym rozporządzeniu. Każdego dnia z grupą pielgrzymkową wędrować będzie ks. bp Józef Szamocki oraz ks. Bartłomiej Surdykowski – kierownik pielgrzymki.

1. Damian Biestek, st. wolny; z tutejszej Parafii
      Marlena Mrówczyńska, st. wolny; z tutejszej Parafii