19 Niedziela Zwykła - 8 sierpnia 2021 r.

XIX Niedziela Zwykła – 8 sierpnia 2021 r.

W Zgromadzeniu Liturgicznym Jezus nieustannie głosi Słowo Życia i uzdalnia nas do życia wiecznego: jeśli ktoś spożywa ten Chleb, będzie żył na wieki. Miejmy odwagę naśladować Boga: trzeba Go poznać, zwłaszcza te cechy, które są w zasięgu człowieka. Naśladowanie Boga w Chrystusie to przede wszystkim posłuszeństwo Bogu i postępować drogą miłości, czyli być dla siebie nawzajem dobrym, miłosiernym, zdolnym do przebaczenia. Wszystko na wzór Chrystusa.

1. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary w czasie Mszy św. w niedzielę 1 sierpnia w ramach kolekty budowlanej. W niedzielę, 15 sierpnia, w czasie Mszy św., kolekta budowlana.
  2. W niedzielę, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. Liturgiczny obchód rozpoczniemy wieczorną Mszą Świętą wigilijną, sprawowaną w sobotę, 14 sierpnia, o godz. 18.00. W Polsce ta uroczystość znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Niech nie zabraknie w tym czasie naszej modlitwy dziękczynnej za opiekę Matki Bożej nad nami i przyszłymi pokoleniami. Na każdej Mszy św. obrzęd błogosławieństwa kłosów zbóż, ziół i kwiatów.
  3. W tym dniu tradycyjnie pamięcią sięgamy również do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku, który zadecydował o zachowaniu przez Polskę niepodległości. Pamiętajmy i polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.
  4. Niech trwające wakacje, zwłaszcza naszych dzieci i młodzieży, staną się okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą.
  5. W tym tygodniu patronują nam: 9 sierpnia – św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein, 1891-1942), dziewica i męczennica, patronka Europy, filozof; 10 sierpnia – św. Wawrzyniec (†258), diakon i męczennik; 11 sierpnia – św. Klara (1194-1253), dziewica, wzorem św. Franciszka żyła w ubóstwie, założycielka klarysek; 14 sierpnia – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), prezbiter, franciszkanin, męczennik obozu Auschwitz-Birkenau.
  6. Trwa „sztafetowa” pielgrzymka piesza Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.
  7. Drodzy Parafianie. Przypominam o obowiązku zasłaniania ust i nosa wiernym uczestniczącym w liturgii w kościele, przystępującym do spowiedzi oraz o zasadzie dystansowania się wiernych przebywających na zewnątrz. Zgodnie z nowym rozporządzeniem władz państwowych od 26 czerwca, przez cały okres wakacyjny w naszym kościele w nabożeństwach może uczestniczyć 300 osób.

Z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności śp.: Edmund Turostowski, l. 89, zam. przy ul. Dalekiej. Rodzinie zmarłego składamy wyrazy chrześcijańskiego współczucia.

1. Daniel Dąbkowski, st. wolny; z Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP, Toruń
       Sylwia Korycka, st. wolny; z tutejszej Parafii