• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

Niedziela – Urocz. Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia 2021 r.

 Ogłoszenia duszpasterskie

Niedziela – Uroczystość Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia 2021 r.

Czcimy dzisiaj Maryję, Matkę Bożą jako Wniebowziętą. Maryja jako niepokalanie poczęta i pełna łaski przez całe swe życie nie popełniła najmniejszego grzechu; ustawicznie jeszcze wzrastała w łasce i w tym stanie po zakończeniu ziemskiego życia została przeniesiona do nieba. Każda Eucharystia, to nie tylko Ofiara Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, ale to także droga, która prowadzi do nieba. Jezus Chrystus poprzez tę Ofiarę, otwiera nam drogę do nieba. Idźmy drogą łaski uświęcającej abyśmy dostąpili na końcu ziemskiego pielgrzymowania łaskę przyjęcia do nieba jak Maryja Wniebowzięta.

 1. W tę niedzielę, 15 sierpnia, obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. W Polsce ta uroczystość znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Niech nie zabraknie w tym czasie naszej modlitwy dziękczynnej za opiekę Matki Bożej nad nami i przyszłymi pokoleniami. Na każdej Mszy św. obrzęd błogosławieństwa kłosów zbóż, ziół i kwiatów.
 2. W tym dniu tradycyjnie pamięcią sięgamy również do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku, który zadecydował o zachowaniu przez Polskę niepodległości. Za przyczyną Maryi Królowej Pokoju polecajmy Bogu sprawy naszej ojczyzny i naszego narodu.
 3. W tę niedzielę, 15 sierpnia, w czasie Mszy św., kolekta budowlana.
 4. Trwa sierpień, miesiąc trzeźwości. Zachęcam do wstrzemięźliwości i abstynencji od napojów alkoholowych.
 5. Niech trwające wakacje, zwłaszcza naszych dzieci i młodzieży, staną się okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą.
 6. Drodzy Parafianie. Przypominam o obowiązku zasłaniania ust i nosa wiernym uczestniczącym w liturgii w kościele, przystępującym do spowiedzi oraz o zasadzie dystansowania się wiernych przebywających na zewnątrz. Zgodnie z nowym rozporządzeniem władz państwowych od 26 czerwca, przez cały okres wakacyjny w naszym kościele w nabożeństwach może uczestniczyć 300 osób.

  Z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności śp.: Władysław Matuszak, l.76, zam. przy ul. Krętej. Rodzinie zmarłego składamy wyrazy chrześcijańskiego współczucia.

  W intencji śp. Edmunda Turostowskiego będą sprawowane Msze św.: 22.08. godz. 18.00; 29.08. godz.18.00; 10.09. godz.18.00; 15.09. godz.18.00; 26.09. godz.18.00; 30.09. godz.18.00.

Sakrament małżeństwa pragną zawrzeć

 1. Daniel Dąbkowski, st. wolny; z Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP, Toruń
    Sylwia Korycka, st. wolny; z tutejszej Parafii