• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

23 Niedziela Zwykła - 5 września 2021 r.

Ogłoszenia duszpasterskie

XXIII Niedziela Zwykła – 5 września 2021 r.

„Niepojęci jesteśmy dla siebie, mówiąc te same słowa wzięte z jednej mowy” (S. Pasierb). Jako wspólnota narodowa czy nawet rodzinna przekonujemy się – często nad wyraz boleśnie – jak dużo jest prawdy w tych słowach poety. Choć mówimy tym samym językiem, bywamy dla siebie jak głuchoniemi: kompletnie nie możemy się porozumieć! Prośmy więc Pana, aby tchnieniem Ducha Świętego owionął nasze usta i uszy, a przede wszystkim nasze dusze, i otworzył nas tak na Boga, jak i na bliźniego.

 1. W minionym tygodniu rozpoczął się nowy rok szkolny 2021/2022. Wszystkim dzieciom, młodzieży, nauczycielom, wychowawcom i rodzicom życzę, by wspólnie podejmowany wysiłek przyniósł obfite owoce. Pragniemy zawierzyć Panu Bogu rozpoczynający się czas nauki i pracy, dlatego zapraszam w tę niedzielę, 5 września, aby uczestnictwem we Mszy św. rozpocząć nowy rok szkolny i katechetyczny:
  Msza św. o godz. 11.00 – dzieci i młodzież szkół podstawowych.
  W czasie Mszy św. zostaną poświęcone podręczniki i przybory szkolne.

  Po Mszy św. o godz. 11.00 spotkanie dla rodziców i dzieci klas III w ramach przygotowania do I Komunii św. W tym roku katechetycznym I Komunia św. jest zaplanowana na sobotę, 4 czerwca 2022 r. o godz. 11.00.
  Msza św. o godz. 18.00 – młodzież przygotowująca się do Bierzmowania i szkół średnich.
  Po Mszy św. spotkanie dla młodzieży I klas szkół średnich w ramach przygotowania do sakr. Bierzmowania.
 2. W tę niedzielę, 5 września, w czasie Mszy św. kolekta budowlana.
 3. W środę, 8 września, obchodzimy święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
 4. 8 września jest również świętem naszej parafii. Tego dnia obchodzimy dwie rocznice: 22. rocznicę powstania naszej parafii i 9. rocznicę nawiedzenia parafii przez Maryję, Matkę naszego Pana, w Jej Jasnogórskim Wizerunku. Ten uroczysty dla nas dzień zakończymy Apelem Jasnogórskim o godz. 18.45.
 5. W środę, 8 września, zapraszam do kościoła na godz. 17.00 osoby ze Wspólnoty Żywego Różańca im. Narodzenia NMP.
 6. W przyszłą niedzielę, 12 września 2021 roku o godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się beatyfikacja kard. Wyszyńskiego. Uroczystość będziemy przeżywać w roku rocznicy urodzin i 40. rocznicy śmierci kardynała. Prymas Tysiąclecia zostanie beatyfikowany wspólnie z s. Różą Marią Czacką. W uroczystości weźmie udział kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża publicznie ogłosi dekret beatyfikacyjny.
 7. Drodzy Parafianie. Przypominam o obowiązku zasłaniania ust i nosa wiernym uczestniczącym w liturgii w kościele, przystępującym do spowiedzi oraz o zasadzie dystansowania się wiernych przebywających na zewnątrz. Zgodnie z nowym rozporządzeniem władz państwowych od 26 czerwca, przez cały okres wakacyjny w naszym kościele w nabożeństwach może uczestniczyć 300 osób.

Sakrament małżeństwa pragną zawrzeć

 1. Daniel Wojciechowski, st. wolny; z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, Osiek
    Kinga Póda, st. wolny; z tutejszej Parafii
 1. Aleksander Kamil Sternicki, st. wolny; z Parafii pw. św. Mikołaja, Gronowo
    Natalia Izabela Gołębiewska, st. wolny; z tutejszej Parafii