• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

25 Niedziela Zwykła - 19 września 2021 r.

Ogłoszenia duszpasterskie

XXV Niedziela Zwykła – 19 września 2021 r.

Pan Bóg w swoim Słowie wskazuje nam na możliwość budowania Królestwa Bożego we wspólnocie Kościoła. Warto zapamiętać, że szczególną okazją do budowania królestwa Bożego jest niedzielna Eucharystia, ale też realizacja wezwania Zbawiciela: jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich. Taka postawa pomoże nam wypracować dobre wartości i relacje z Bogiem i bliźnimi. Pomoże nam uszlachetnić ducha jak i zwykłą codzienność.

 1. ”Chodź i zobacz. Komunikować, spotykając osoby, tam, gdzie są i takie, jakie są”. To tytuł orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Papież wskazuje, że aby móc opowiadać prawdę o życiu konieczne jest wyjście z wygodnego przeświadczenia: „ja już to wiem”. Zwraca uwagę, że trzeba opuścić wygodne miejsce, zdzierać buty. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest w okolicach Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Poszczególne Episkopaty na terenie swojego kraju mogą tę datę ustalać dowolnie. W polskim Kościele dzień modlitw w tej intencji przypada na trzecią niedzielę września. 
 2. W tę niedzielę, 19 września, w czasie Mszy św. kolekta budowlana.
 3. W tę niedzielę, 19 września, na Mszy św. o godz. 11.00 spotkanie dla rodziców i dzieci, które w tym roku, 22 maja, miały uroczystość I Komunii św.
 4. Również w tę niedzielę, 19 września, po Mszy św. o godz. 11.00, spotkanie dla rodziców i dzieci, które miały uroczystość I Komunii św. 18 maja 2019 r. oraz dla rodziców i dzieci, które miały uroczystość I Komunii św. 12 września 2020 r.
 5. W każdą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00 spotkanie dla rodziców i dzieci klas III w ramach przygotowania do I Komunii św. W tym roku katechetycznym I Komunia św. jest zaplanowana na sobotę, 4 czerwca 2022 r. o godz. 11.00.
 6. W każdą niedzielę na Mszy św. o godz. 18.00 spotkanie dla młodzieży klas VIII i I klas szkół średnich w ramach przygotowania do sakramentu Bierzmowania.
 7. „W pokornym znaku chleba i wina, przemienionych w Jego Ciało i Jego Krew, Chrystus wędruje razem z nami, jako nasza moc i nasz wiatyk, i czyni nas świadkami nadziei dla wszystkich. Jeżeli wobec tej tajemnicy rozum doświadcza własnych ograniczeń, to serce oświecone łaską Ducha Świętego dobrze wie, jaką przyjąć postawę, zatapiając się w adoracji i w miłości bez granic.” – Jan Paweł II. W dniach 26-27 września odbywać się będzie w naszej parafii Wieczysta Adoracja. Dokładny program podany będzie na stronie internetowej i w gablocie na zewnątrz kościoła.
 8. Drodzy Parafianie. Przypominam o obowiązku zasłaniania ust i nosa wiernym uczestniczącym w liturgii w kościele, przystępującym do spowiedzi oraz o zasadzie dystansowania się wiernych przebywających na zewnątrz.

Sakrament małżeństwa pragną zawrzeć

 1. Daniel Wojciechowski, st. wolny; z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, Osiek
    Kinga Póda, st. wolny; z tutejszej Parafii
 2. Aleksander Kamil Sternicki, st. wolny; z Parafii pw. św. Mikołaja, Gronowo
    Natalia Izabela Gołębiewska, st. wolny; z tutejszej Parafii