• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

Niedziela Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata - 21 listopada 2021 r.

Ogłoszenia duszpasterskie

Niedziela Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – 21 listopada 2021 r.

 1. Dzisiaj przypada uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Do kalendarza liturgicznego została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 roku, na zakończenie przypadającego wówczas Roku Jubileuszowego. W odnowionej liturgii Kościół obchodzi tę uroczystość w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie. Dzisiejsza uroczystość jest też świętem patronalnym Akcji Katolickiej.
 2. W tę niedzielę, 21 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla, w parafii św. Józefa odbędzie się Diecezjalny Dzień Młodzieży. Mszy św. o godz. 15.00 będzie przewodniczył ks. bp Wiesław Śmigiel.
 3. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary w czasie Mszy św. w ramach kolekty budowlanej.Zbieramy środki na realizację projektu ołtarza maryjnego z ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 4. Od następnej niedzieli rozpoczynamy czas Adwentu, czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Msze św. roratnie będą odprawiane w następującym porządku: poniedziałek, środa, piątek - godz. 18.00; wtorek, czwartek, sobota – godz. 6.00. Już teraz zachęcam dzieci do przygoto­wania lampionów, które będą dla wszystkich widocznym światełkiem na drodze spotkania z Chrystusem.
 5. W tegorocznym adwencie temat przewodni to „Droga do Betlejem”. W tę drogę uczestników Rorat zabiorą Maryja i Józef z Nazaretu. Poprowadzą ich do miejsca narodzin Pana Jezusa.
 6. Wraz z początkiem Adwentu rozpocznie się nowy program duszpasterski, którego hasło na rok 2021/22 brzmi: „Posłani w pokoju Chrystusa”,nawiązuje do misji, której Chrystus Pan udziela wszystkim zebranym przy eucharystycznym stole. Biblijne motto: „Ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57) wskazuje na wewnętrzny związek pomiędzy eucharystycznym stylem życia a misją udzielaną wiernym w ramach każdej Mszy św. Rok ten będzie drugim etapem trzyletniego programu duszpasterskiego pod hasłem: „Eucharystia daje życie”. Jego zasadniczym celem jest pogłębienie wśród wiernych znaczenia tajemnicy Eucharystii jako centrum życia chrześcijańskiego, rozumienia symboliki celebracji eucharystycznych i częstego uczestnictwa w nich.
 7. W I niedzielę adwentu, 28 listopada, po każdej Mszy św. zostaną poświęcone opłatki na stół wigilijny. W tym roku z racji nadzwyczajnej sytuacji związanej z pandemią opłatki będą do nabycia w zakrystii i w biurze parafialnym. Ofiary z opłatków przeznaczone są na zapłacenie należności za nowe klęczniki i katafalk.
 8. PENITENCJARIA APOSTOLSKA, w związku z wciąż trwającą pandemią, potwierdza i rozszerza na cały listopad 2021 r. wszystkie dobrodziejstwa duchowe, w tym odpusty zupełne za wiernych zmarłych.
 9. Wypominki roczne są odmawiane w każdą niedzielę o godz. 8.45.
 10. W każdą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00 spotkanie dla rodziców i dzieci klas III w ramach przygotowania do I Komunii św. W tym roku katechetycznym I Komunia św. jest zaplanowana na sobotę, 4 czerwca 2022 r. o godz. 11.00.
 11. W każdą niedzielę o godz. 17.30 w salce duszpasterskiej w domu parafialnym spotkanie dla młodzieży klas VIII i I klas szkół średnich w ramach przygotowania do sakramentu Bierzmowania.
 12. Drodzy Parafianie. Przypominam o obowiązku zasłaniania ust i nosa wiernym uczestniczącym w liturgii w kościele, przystępującym do spowiedzi oraz o zasadzie dystansowania się wiernych przebywających na zewnątrz.