• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

3 Niedziela Adwentu - 12 grudnia 2021 r.

Ogłoszenia duszpasterskie

III Niedziela Adwentu – 12 grudnia 2021 r.

Mamy wiele powodów do radości. Ale jeden z nich jest szczególny i o nim mówi dzisiejsza liturgia: bliskość Pana. Teksty biblijne, które rozbrzmiewają w połowie Adwentu, przepełnione są radością. Rodzi się ona ze świadomości, że Bóg jest blisko nas, że przychodzi do naszego życia i napełnia nas pokojem.

 1. Przeżywamy dziś już trzecią niedzielę Adwentu zwaną „Gaudete in Domino”, co z jęz. łacińskiego oznacza: „Radujcie się zawsze w Panu”; jest to początek antyfony na wejście przeznaczonej na dzisiejszą niedzielę. Jesteśmy zatem zaproszeni do szczególnej radości z powodu zbliżającego się spotkania z Tym, który przychodzi nas wyzwolić z niewoli grzechu. Niech nasza radość wypływa przede wszystkim z duchowego przygotowania na to spotkanie.
 2. Trzecia niedziela Adwentu rozpoczyna Dni Kwartalne Modlitw o życie chrześcijańskie rodzin. W tych dniach w sposób szczególny pamiętajmy o rodzinach z naszej parafii, zwłaszcza tych, które przeżywają różnego rodzaju kryzysy. Niech nasza modlitwa będzie dla nich umocnieniem.
 3. „Droga do Betlejem” to temat tegorocznych spotkań adwentowych. W tę drogę do miejsca narodzin Pana Jezusa zabierają nas Maryja i Józef z Nazaretu. Msze św. roratnie są odprawiane w następującym porządku: poniedziałek, środa, piątek – godz. 18.00; wtorek, czwartek, sobota – godz. 6.00.
 4. Od dnia 17 grudnia rozpoczyna się druga część adwentu przeznaczona na bezpośrednie przygotowanie Kościoła do świętowania Narodzenia Pańskiego.
 5. Najlepszym przygotowaniem do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia niech będzie oczyszczenie i umocnienie serc w sakramencie pokuty. Adwentowa spowiedź św. z udziałem księży spowiedników w piątek, 17 grudnia, od godz. 17.00 do godz. 18.00.
 6. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary w czasie Mszy św. w ramach kolekty budowlanej.Zbieramy środki na realizację projektu ołtarza maryjnego z ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 7. W tym roku z racji nadzwyczajnej sytuacji związanej z pandemią opłatki są do nabycia w zakrystii i w biurze parafialnym. Ofiary z opłatków przeznaczone są na zapłacenie należności za nowe klęczniki i katafalk.
 8. W tym miesiącu wizyta duszpasterska u chorych z posługą sakramentalną przed świętami po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu wizyty.
 9. „Świeca, która tworzy polską wigilię” – to hasło tegorocznej akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom organizowanej przez Caritas w Polsce. Nabywając świece mamy okazję włączyć się w to piękne dzieło, Niech świeca paląca się na wigilijnym stole będzie widzialnym znakiem naszej wspólnej troski o młodych. Ceny świec: mała – 8,-zł; duża – 16,-zł.
 10. W każdą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00 spotkanie dla rodziców i dzieci klas III w ramach przygotowania do I Komunii św. W tym roku katechetycznym I Komunia św. jest zaplanowana na sobotę, 4 czerwca 2022 r. o godz. 11.00.
 11. W każdą niedzielę na Mszy św. o godz. 18.00 spotkanie dla młodzieży klas VIII i I klas szkół średnich w ramach przygotowania do sakramentu Bierzmowania.
 12. Drodzy Parafianie. Przypominam o obowiązku zasłaniania ust i nosa wiernym uczestniczącym w liturgii w kościele, przystępującym do spowiedzi oraz o zasadzie dystansowania się wiernych przebywających na zewnątrz.