• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.00 – przed Mszą św. o 7.50 - wypominki roczne  za zmarłych

10.00 – przed Mszą św.  o 9.50 - wypominki roczne za zmarłych

11.30 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży gimnazjalnej przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

3 Niedziela Adwentu

Ogłoszenia duszpasterskie

III Niedziela Adwentu – 16 grudnia 2018 r.

Bliskie jest już przyjście Jezusa. Jego bliskość zaś jest dla nas najgłębszym źródłem radości. Dlatego dzisiejsza, trzecia niedziela Adwentu nazywana jest Niedzielą Radości. Prorok Izajasz wzywa nas: „Głośmy z weselem, Bóg jest między nami” (por. Iz 12,6). Tej bliskości Pana szczególnie doświadczamy tu i teraz, w czasie tej Mszy Świętej. Pan jest między nami jako żyjący w słowie i chlebie eucharystycznym, obecny pośród tych, którzy są zebrani w Jego imię. Ale szczególnej bliskości Jezusa pełnego miłosierdzia możemy doświadczyć również w sakramencie pokuty. Prośmy Ducha Świętego, by swoją mocą otworzył nas na Jezusa przychodzącego w tym sakramencie do naszych rodzin.

 1. Przed nami ostatni tydzień adwentu. Dzisiaj rozpoczęła się jego druga część, która ma nas doprowadzić do celebracji pamiątki narodzenia Pana. Uczyńmy wszystko, co możliwe, aby zewnętrzne przygotowania do świąt, chociaż ważne i potrzebne, nie przesłoniły nam tajemnicy Bożego Narodzenia, którą mamy celebrować. Msze św. roratnie odprawiane są codziennie o godz. 18.00.
 2. W tę niedzielę, 16 grudnia, w czasie Mszy św., w ramach kolekty budowlanej zbieramy ofiary na uregulowanie płatności za wykonane drzwi głównego wejścia do kościoła.
 3. Wszystkim niosącym opłatek i przyjmującym składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Ofiary z opłatków przeznaczone są na prace wykończeniowe w kościele.
 4. Najlepszym przygotowaniem do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia niech będzie oczyszczenie i umocnienie serc w sakramencie pokuty. Adwentowa spowiedź św. z udziałem księży spowiedników z naszego dekanatu w czwartek, 20 grudnia, od godz. 17.00 do godz. 18.00.
 5. W tym miesiącu odwiedziny chorych z posługą sakramentalną przed świętami w sobotę, 22 grudnia, od godz. 9.00.
 6. Trwa zbiórka darów żywnościo­wych i odzieży na rzecz rodzin najbardziej potrzebujących w naszej parafii. Dary te możemy składać w biurze parafialnym. „Bóg zapłać” wszyst­kim ofiarodawcom za składane dary.
 7. Są jeszcze do nabycia świece, dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Ceny świec: mała – 6,50-zł; duża – 13,-zł.
 8. Bóg zapłać za osobistą i wspólnotową modlitwę oraz złożone ofiary jako wyraz łączności z Kościołem na Wschodzie.
 9. W ramach przygotowania naszej świątyni na uroczystość konsekracji, w gablocie przed kościołem umieszczone są projekty: pozłacany krzyż ze srebrną figurą Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, srebrny pozłacany ołtarz adoracji z tabernakulum, marmurowy ołtarz ofiarny i marmurowy stół słowa Bożego, czyli ambonka. Bóg zapłać wszystkim za ofiarowane dotychczas złote przedmioty dla wykonania złocenia krzyża i ołtarza adoracji z tabernakulum.

   Bóg powołał do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej śp. Ewę Szotkiewicz-Lamparską, l.80, zam. przy ul. Krętej. Rodzinie zmarłej składamy wyrazy chrześcijańskiego współczucia. W intencji śp. Ewy zostaną odprawione msze św.: 06.01. godz. 18.00; 13.01. godz. 18.00; 27.01. godz. 18.00; 17.02. godz. 18.00; 03.03. godz. 18.00.