• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży gimnazjalnej przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

Niedziela Trójcy Świętej - 16 czerwca 2019r.

Ogłoszenia duszpasterskie

Niedziela – Uroczystość Najświętszej Trójcy – 16 czerwca 2019r.

Dzisiejsza niedziela jest poświęcona wielkiej tajemnicy naszej wiary – prawdzie o Jednym Bogu w Trzech Osobach. Uroczystość Najświętszej Trójcy przypomina nam o tym, że Bóg Ojciec stworzył świat, Syn Boży go odkupił, a Duch Święty nieustannie uświęca. Trójcę Świętą wyznajemy bardzo często, choćby w momencie, gdy czynimy znak krzyża. Więcej o Jednym Bogu w Trzech Osobach dowiemy się w niebie, teraz jedynie wiemy to, co objawił nam Jezus.Przystąpmy więc z radością i wdzięcznością do tronu łaski.

 1. W tę niedzielę, 16 czerwca, w czasie Mszy św., kolekta budowlana.
 2. W najbliższy czwartek, 20 czerwca, będziemy celebrować uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie wyjdziemy w uroczystej eucharystycznej procesji z kościołów na ulice naszych miast i drogi naszych wiosek. Będziemy dziękować Panu Bogu za dar Eucharystii, będziemy prosić Chrystusa o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, dla naszej Ojczyzny i naszego narodu. Udział w tej procesji jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Pan Jezus jest wśród nas, w naszym życiu zawsze obecny. Przygotujmy cztery ołtarze, udekorujmy nasz parafialny wieczernik i nasze domy, mieszkania, a przede wszystkim otwórzmy Panu Jezusowi nasze serca, aby mogło je opromienić Jego błogosławieństwo.
 3. Po mszy św. o godz. 10.00 wyruszy z kościoła uroczysta procesja ulicami naszej parafii: ul. Szubińska, ul. Bliska, ul. Daleka i ul. Szubińską powrót do kościoła. W czasie procesji panowie ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Rady Budowlanej oraz ojcowie dzieci komunijnych niosą baldachim, osoby ze Wspólnot Żywego Różańca niosą różaniec i feretron, młodzież niesie feretron z wizerunkiem Patrona, chłopcy, którzy w tym roku po raz pierwszy przyjęli Komunię św. niosą poduszki, dziewczęta z tej grupy sypią kwiatki.
 4. W poniedziałek, wtorek i środę, o godz. 18.45 spotkanie dziewcząt sypiących kwiatki podczas procesji oraz spotkanie chłopców z grupy komunijnej niosących poduszki.
 5. Osoby, które w swoich ogródkach mają kwiaty proszę o zbieranie i suszenie ich na procesję uroczystości Bożego Ciała.
 6. Codziennie przez całą oktawę Bożego Ciała po Mszy św. wieczornej będzie wystawienie, litania do Serca Jezusowego i procesja.
 7. Spotkanie formacyjne młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania w tę niedzielę, 16 czerwca, o godz. 19.00 w kościele.
 8. Koniec roku szkolnego zachęca do stanięcia przed Bogiem z dziękczynieniem. Zapraszam­ dzieci i młodzież w środę, 19 czerwca, na Mszę św. dziękczynną za miniony rok szkolny.
 9. Czerwiec to tradycyjnie miesiąc szczególnego kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Cześć Bożemu Sercu oddajemy podczas nabożeństw czerwcowych w niedzielę i w tygodniu po Mszy św. wieczornej.
 10. Od niedzieli 4 sierpnia zmieni się porządek Mszy św. Msze św. w niedzielę będą sprawowane o godz. 9.00; 11.00 i 18.00.
 11. W tym tygodniu patronują nam: 17 czerwca – św. Albert Chmielowski (1845-1916), zakonnik, uczestnik powstania styczniowego, malarz, opiekun biednych i bezdomnych, 21 czerwca – św. Alojzy Gonzaga (1568-1591), zrezygnował z kariery i bogactwa, zmarł jako kleryk jezuicki opiekujący się chorymi podczas zarazy w Rzymie.    

Sakrament małżeństwa pragną zawrzeć

 1. Bartosz Kisielewski, st. wolny; z parafii Podwyższenia Krzyża Św., Górsk
    Julia Szczepańska, st. wolny; z tutejszej parafii