• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

12 Niedziela Zwykła - 23 czerwca 2019r.

Ogłoszenia duszpasterskie

XII Niedziela Zwykła – 23 czerwca 2019r.

Na mocy sakramentu chrztu stajemy się współodpowiedzialni za losy wspólnoty Kościoła. Każdy z nas, będąc dzieckiem Boga, jest powołany do pełnienia uczynków miłości na co dzień. Każda Eucharystia, napełniając nas łaską Bożą, przygotowuje nas do bycia świadkami w codziennym życiu, oczyszcza także nasze intencje i pragnienia, które nie pochodzą z Bożego zamysłu. Eucharystia to również czas napełniania się mocą Ducha Świętego. To czas słuchania słowa Bożego, posilania się Chrystusowym Ciałem, czas umacniania i n­apełniania nas Jego mocą. Prośmy zatem Ducha Świętego o moc, dar skupienia i pobożności, byśmy jak najowocniej przeżyli dzisiejszą Eucharystię.

 1. Rozpoczął się czas wakacyjny, dla wielu czas urlopów, wypoczynku i wyjazdów. Podróżujmy bezpiecznie pod opieką św. Krzysztofa, patrona kierowców. A wszystkim udającym się na letni wypoczynek dedykujemy słowa Jana Pawła II: „Chodzi o to, by odpoczynek nie był odejściem w próżnię, aby nie był tylko pustką. Wtedy nie będzie naprawdę wypoczynkiem. Chodzi o to, ażeby był wypełniony spotkaniem. Mam na myśli - i owszem - spotkanie z przyrodą, z górami, morzem i lasem. Człowiek w umiejętnym obcowaniu z przyrodą odzyskuje spokój, ucisza się wewnętrznie”.
 2. W tę niedzielę obchodzimy Dzień Ojca. Otoczmy swoją modlitwą wszystkich ojców, by godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o własne rodziny.
 3. W poniedziałek, 24 czerwca, obchodzimy uroczystość narodzenia świętego Jana Chrzciciela, proroka znad Jordanu, którego zadaniem było przygotować Naród Wybrany na przyjście Zbawiciela. Jest on jedynym świętym oprócz Matki Bożej, którego narodzenie wspomina się w liturgii Kościoła, jest również jednym z patronów Ruchu Trzeźwości w Polsce.
 4. W czwartek przypada Uroczystość głównej patronki Diecezji Toruńskiej, Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy. Jest to szczególny dzień modlitw za cały Kościół Toruński.
 5. W piątek, 28 czerwca, przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, jednocześnie obchodzona w Kościele jako Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.Ze względu na uroczystość liturgiczną w piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 6. W kalendarzu liturgicznym pod datą 29 czerwca czcimy św. Apostołów Piotra i Pawła, razem, bo są dwoma wielkimi filarami, na których wsparty jest Kościół rzymski. Tradycja głosi, że ponieśli śmierć męczeńską tego samego dnia. Ich wstawiennictwu będziemy polecać Bożej opiece wszystkich wierzących, zwłaszcza pasterzy Chrystusowej owczarni. Swoimi modlitwami obejmijmy również obecnego papieża Franciszka.
 7. Dziękuję wszystkim uczestniczącym w uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Zachęcam do uczestnictwa w Mszach św. oktawy Bożego Ciała.
 8. W czwartek, 27 czerwca, na zakończenie oktawy Bożego Ciała poświęcenie wianków i ziół.
 9. W niedzielę, 16 czerwca, w czasie Mszy św., w ramach kolekty budowlanej zebraliśmy kwotę: 4.176,-zł. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary.
 10. Od niedzieli 4 sierpnia zmieni się porządek Mszy św. Msze św. w niedzielę będą sprawowane o godz. 9.00; 11.00 i 18.00.
 11. Dobiega końca czerwiec miesiąc poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezus. Cześć Bożemu Sercu oddajemy podczas nabożeństw czerwcowych w niedzielę i w tygodniu po Mszy św. wieczornej.