• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

29 Niedziela Zwykła - 20 października 2019r.

Ogłoszenia duszpasterskie

XXIX Niedziela Zwykła – 20 października 2019r.

Rozpoczynamy dziś Tydzień Misyjny pod hasłem: „Ochrzczeni i posłani”. Niegdyś chrzest wiązał się z nawróceniem serca, zmianą sposobu myślenia i życia, odwróceniem się od zła. Dziś, kiedy jesteśmy chrzczeni jako małe dzieci, jesteśmy zaproszeni do odkrywania skarbu, jakim jest chrzest, jakim jest wiara. „Cały Kościół jest misyjny”, to znaczy my – świeccy i duchowni różnych stanów i zawodów – jesteśmy powołani do relacji z Bogiem i do troski o bliźniego. Jesteśmy posłani, by w naszych środowiskach i okolicznościach żyć po chrześcijańsku i wiarę przekazywać innym.

 1. W tę niedzielę, 20 października 2019 r., przypada już 93. Światowy Dzień Misyjny, zwany Niedzielą Misyjną, będący dniem solidarności w modlitwie i pomocy materialnej misjom. Dzień ten w Polsce rozpoczyna Tydzień Misyjny. W tymroku Niedziela Misyjna i następujący po niej Tydzień Misyjny wpisują się w wyjątkowy czas ogłoszonego przez papieża Franciszka Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Ojciec święty zaproponował ten szczególny czas, „aby bardziej rozbudzić świadomość missio ad gentes i podjąć z nową energią misyjną przemianę życia i duszpasterstwa”.Światowy Dzień Misyjny, jak i Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, obchodzone są pod hasłem: „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa w misji na świecie”. Został on ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI i każdego roku obchodzony jest we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie. Po Mszach św. zbiórka do puszek na Papieskie Dzieła Misyjne.
 2. W tę niedzielę, 20 października, w czasie Mszy św., w ramach kolekty budowlanej zbieramy ofiary na realizację płatności za wykonane prace związane z wystrojem wnętrza kościoła w przygotowaniu na uroczystość konsekracji.
 3. Również w tę niedzielę, w Katedrze śś. Janów, o godz. 18.00 pod przewodnictwem Księdza Biskupa Józefa Szamockiego zostanie odprawiona Msza św. w ramach obchodów 35-tej rocznicy męczeńskiej śmierci Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w intencji Jego kanonizacji. Po Mszy św. przejście pod pomnik Błogosławionego przy al. św. Jana Pawła II i złożenie kwiatów.
 4. We wtorek, 22 października przypada uroczystość św. Jana Pawła II, patrona województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 5. W przyszłą niedzielę, 27 października, odbędzie się już V Toruński Marsz Wszystkich Świętych. Marsz ma charakter ogólnotoruński, stąd rokrocznie zmieniać będziemy jego trasę – od parafii do parafii w różnych częściach naszego miasta. W tym roku trasa marszu prowadzić będzie od Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej (O.O. Paulini) do Parafii pw. Świętego Maksymiliana Kolbego (III Rubinkowo). Program marszu: godz. 12.30 - zbiórka i prezentacja Świętych i Błogosławionych w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej u O.O. Paulinów (przedstawiciele parafii przynoszą relikwie), godz. 13.00 - Msza święta, godz. 14.00 - przemarsz do kościoła pw. Święt­ego Maksymiliana Kolbego (III Rubinkowo). Tam będzie miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu na najładniejsze i najwierniejsze przebranie się za świętego.
 6. Nabożeństwo Różańcowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych codziennie o godz. 17.30, przed Mszą św. wieczorną. W niedzielę Nabożeństwo Różańcowe dla wszystkich o godz. 8.15. Wszystkich parafian zapraszam na tę modlitwę zgromadzonego wokół Maryi Kościoła.
 7. Zbliża się listopad - błogosławiony czas modlitwy za tych, którzy poprzedzili nas w drodze do Domu Ojca. Wypominki roczne i jednorazowe można składać w zakrystii po każdej Mszy św. i w biurze parafialnym. Druki na wypominki znajdują się na stoliku przy wyjściu z kościoła. Wypominki roczne będą odmawiane w każdą niedzielę o godz. 8.45.
 8. W każdą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci klas trzecich, przygotowujących się do uroczystej I Komunii św. Po Mszy św. spotkanie z rodzicami.
 9. Spotkania formacyjne, dla całej grupy młodzieży I klas szkół średnich, przygotowującej się do sakramentu Bierzmowania, w każdą niedzielę o godz. 16.30 w salce duszpasterskiej w domu parafialnym.
 10. W niedzielę o godz. 19.00 (po wieczornej Mszy św.) spotkanie dla młodzieży klas ósmych, w ramach przygotowania do sakramentu Bierzmowania.