4 Niedziela Wielkiego Postu – 27 marca 2022 r.

IV Niedziela Wielkiego Postu – 27 marca 2022 r.

Przychodzimy na Eucharystię, podczas której Chrystus ponawia na ołtarzu w sposób sakramentalny swoją paschalną ofiarę, przez którą dokonało się nasze zbawienie. „W Chrystusie Bóg pojednał z sobą świat, nie poczytując ludziom ich grzechów” (2 Kor 5,19) – powie nam dzisiaj św. Paweł. Tę prawdę ukazuje przypowieść o synu marnotrawnym, obrazująca bezgraniczną i darmową miłość Ojca, którą Jezus objawia, zasiadając do stołu z celnikami i grzesznikami. Wszyscy możemy doświadczyć tej miłości, której źródło bije w sakramencie pokuty i pojednania.

1. Łacińskie słowa antyfony „Laetare, Ierusalem” znaczą po polsku „Wesel się, Jeruzalem”. Tradycja niedzieli Laetare sięga pierwszych wspólnot chrześcijańskich. Zanim ustalono czterdziestodniowy post, czas pokuty rozpoczynał się od poniedziałku po IV niedzieli Wielkiego Postu. Niedziela Laetare była więc ostatnim dniem radości. Podobnie dzisiaj, kiedy jesteśmy już w połowie Wielkiego Postu, mamy być weseli. Różowy kolor szat liturgicznych powstaje z połączenia fioletu z bielą i oznacza radość pośród pokuty, chwilę wytchnienia w trudzie. Radość jest wielka, bo Pan Jezus jest blisko nas
    2. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź św. od godz. 17.00.
    3. W kwietniu odwiedziny chorych z posługą sakramentalną przed świętami w Wielkim Tygodniu.
    4. Z uwagą i niepokojem śledzimy sytuację na granicy polsko-ukraińskiej. Wszystkim mieszkańcom Ukrainy, a także osobom narodowości ukraińskiej mieszkającym w Polsce, a w szczególności pośród nas, chcemy przekazać słowa solidarności i zapewnienie o szczerej modlitwie w ich intencji.„Ojcze, obdarz nasze czasy dniami pokoju”.
    5. W okresie Wielkiego Postu zachęcam do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny. Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 17.15, Droga Krzyżowa w piątki: o godz. 18.30 dla dorosłych, młodzieży i dzieci.
    6. Trwa czas spowiedzi wielkanocnej, który potrwa do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Zachęcam do skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty. Okazja do spowiedzi pół godziny przed każdą Mszą św.
    7. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary w czasie Mszy św. w ramach kolekty budowlanej.Zbieramy środki na realizację projektu ołtarza maryjnego z ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
    8. W każdą niedzielę na Mszy św. wieczornej o godz. 18.00 spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu Bierzmowania.
    9. Drodzy Parafianie. Od 28 marca zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek. Ministerstwo Zdrowia rekomenduje jednak noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich. Zachęcam do okazywania sobie nawzajem szacunku i delikatne traktowanie wrażliwości i osobistej przestrzeni innych osób.
    10. Wszystkim życzę obfitości Bożych darów, radości oraz wzrastania w wierze i miłości ku Panu.

Bóg powołał do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej śp. Andrzeja Korzybskiego, l. 54, zam. przy ul. Bydgoskiej, śp. Bożenę Koperską, l. 64, zam. przy ul. Łyskowskiego . Rodzinom zmarłego Andrzeja i zmarłej Bożeny składamy wyrazy chrześcijańskiego współczucia. W intencji śp. Andrzeja będą sprawowane Msze św.: 18.04. godz. 18.00; 22.04. godz. 18.00; 01.05. godz. 9.00; 08.05. godz. 9.00; 31.05. godz. 18.00; 08.06. godz. 18.00. W intencji śp. Bożeny będą sprawowane Msze św.: 29.04. godz. 18.00; 01.05. godz.18.00 (int. kuzynek z Solca Kujawskiego); 08.05. godz. 18.00; 29.05. godz. 9.00; 05.06. godz. 18.00; 10.06. godz. 18.00; 12.06. (int. Marty, Tomasza, Justyny, Kamili); 19.06. godz. 18.00.

1. Sakrament małżeństwa pragną zawrzeć

1. Mateusz Raczkowski, st. wolny; z tutejszej Parafii