• Jan Paweł II w Toruniu

    Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

  • Powstanie Parafii

    Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

  • Parafia

    To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

  • Dekret Erygujący

    Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

  • Budowa Kościoła

    Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

2 Niedziela Wielkanocy, czyli Miłosierdzia Bożego – 24 kwietnia 2022 r.

Ogłoszenia duszpasterskie

II Niedziela Wielkanocy, czyli Miłosierdzia Bożego – 24 kwietnia 2022 r.

Trwamy w przeżywaniu tajemnic Wielkanocy. Dobra Nowina, że Jezus żyje, przeszedł przez mękę, śmierć i zmartwychwstał dla naszego zbawienia, gromadzi nas na słuchaniu Słowa i łamaniu Chleba. Eucharystia jest czasem doświadczenia żywego Boga, który jest nam bliski, któremu możemy oddać́ nasze lęki, słabości i to, co nas przygniata. To, co podarujemy Panu Jezusowi, nie musi być́ wielkie, ale powinno płynąć ze szczerego serca. Niech nasze uczestnictwo w tej Mszy św. będzie całkowitym zawierzeniem naszego życia Miłosierdziu Bożemu.

  1. Druga Niedziela Wielkanocna jest Niedzielą uroczystości Miłosierdzia Bożego. Jako Kościół, napełnieni paschalną radością, mamy teraz tylko jedno zadanie: głosić i uobecniać miłosierdzie Boga, objawione w Jezusie Chrystusie, który cierpiał za grzeszny świat, prawdziwie zmartwychwstał i żywy jest pośród nas. Warto w tym miejscu przypomnieć słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia. Bądźcie świadkami miłosierdzia!” (Łagiewniki, 2002 r.). Niedziela Miłosierdzia Bożego to również święto patronalne Caritas. Tradycyjnie w tym dniu w całej Polsce prowadzona jest zbiórka na cele charytatywne. W tym roku Święto Miłosierdzia obchodzone jest pod hasłem „Dzień dobra”.
  2. W tę Niedzielę, w Święto Miłosierdzia Bożego, rozpoczyna się 78. Tydzień Miłosierdzia. Od 2013 r. Tydzień Miłosierdzia rozpoczyna się w Kościele katolickim w Polsce w Niedzielę Bożego Miłosierdzia (od 2000 roku II Niedziela Wielkanocna obchodzona jest w całym Kościele jako Niedziela Miłosierdzia Bożego). Celem Tygodnia Miłosierdzia jest budzenie wrażliwości na potrzeby naszych bliźnich, zwłaszcza chorych i ubogich. Obchody tego tygodnia są okazją do głębszej refleksji na temat miłosierdzia, czynionego na co dzień. Są też zachętą do aktywnego włączania się w dzieła miłosierdzia.
  3. Daniel Adamowicz, Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, dziękując parafiom za dotychczasową pomoc dla Ukrainy, prosi o włączenie się w ogólnodiecezjalną akcję „paczka dla Ukrainy”. W kartonach winny znaleźć się środki żywnościowe, higieny oraz czystości.
  4. „Kierujmy się miłością na drodze” – to motto Duszpasterstwa Kierowców. Ostatnia niedziela kwietnia (w tym roku 24 kwietnia) to dzień modlitw za kierowców i wszystkich uczestników ruchu drogowego.
  5. W przyszłą niedzielę rozpoczyna się maj, miesiąc w szczególny sposób poświęcony Maryi. Dzieci, młodzież i dorosłych zapraszam na Nabożeństwo Majowe: w tygodniu o godz. 18.30, w niedzielę i święta o godz. 18.45.
  6. Czas spowiedzi wielkanocnej potrwa do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Zachęcam do skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty. Spowiedź pół godziny przed każdą Mszą św.
  7. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary w czasie Mszy św. w ramach kolekty budowlanej.Zbieramy środki na realizację projektu ołtarza maryjnego z ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
  8. W każdą niedzielę na Mszy św. wieczornej o godz. 18.00 spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu Bierzmowania.
  9. Jutro, w poniedziałek, 25 kwietnia, przypada święto Świętego Marka Ewangelisty. Jest to także dzień modlitwy o urodzaje.
  10. We wtorek, 26 kwietnia, będziemy celebrowali uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. W tym roku 23 kwietnia przypadł w oktawie Wielkanocy, dlatego uroczystość ku czci Świętego Wojciecha została przeniesiona na 26 kwietnia.
  11. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę, aby Zmartwychwstały i Miłosierny Pan nieustannie nam błogosławił i pomagał być pełnymi miłości, a nasz patron – bł. Stefan Frelichowski, męczennik, niech nieustannie wyprasza nam potrzebne łaski.

   Bóg powołał do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej śp.: Bernadetę Chojnacką, l. 60, zam. Mała Nieszawka, ul. Krańcowa. Rodzinie zmarłej składamy wyrazy chrześcijańskiego współczucia.