3 Niedziela Wielkanocy – 1 maja 2022 r.

III Niedziela Wielkanocy – 1 maja 2022 r.

Niedziela Biblijna, którą dziś przeżywamy, wyraża nasze pragnienie, aby na Bożym słowie budować nasze życie i umacniać serca w prawdziwej wierze. Wiara bowiem, z której każdy z nas zda sprawę u końca czasów, kiedy to Bóg „będzie sądził świat sprawiedliwie” (Ps 98,9), buduje się i umacnia szczególnie, kiedy karmiona jest słowem Bożym. Stańmy zatem z radością przed dwoma ołtarzami naszej świątyni: ołtarzem Eucharystii, z którego Bóg pragnie karmić nas swoją świętą Krwią i Ciałem, i ołtarzem słowa Bożego, z którego otrzymamy dobrą nowinę o zbawieniu. Pamiętajmy, że każdy, kto wiernie karmi się Ciałem i słowem Pana, będzie miał życie wieczne.

1. W trzecią niedzielę Wielkanocy we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona jest Niedziela Biblijna rozpoczynająca 14. Tydzień Biblijny, który ma inspirować do częstszego sięgania po Pismo św. Poprzez intronizację Biblii, konferencje, celebracje oraz spotkania kręgów biblijnych chcemy ukazać fundamentalne znaczenie Słowa Bożego w życiu chrześcijanina i parafii. Motywem przewodnim Tygodnia Biblijnego są słowa: „Posłani z darem pokoju Jezusa zmartwychwstałego”. Chcemy szczególnie dziękować Ojcu niebieskiemu za sakrament Eucharystii i wynikające z niego posłannictwo do dawania świadectwa o zmartwychwstaniu Chrystusa.
  2. W ramach Niedzieli Biblijnej we wszystkich kościołach przeżywamy Szóste Narodowe Czytanie Pisma Świętego pod hasłem „Pokój temu domowi” (Łk 10,5). Swoim hasłem nawiązuje ono do trzyletniego programu duszpasterskiego, który poświęcony jest sakramentowi Eucharystii („Eucharystia daje życie”: 2019 – 2022). Obecny rok kościelny i duszpasterski przeżywamy pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa”. Kościół w Polsce skupia swą tegoroczną medytację eucharystyczną na trzech darach zmartwychwstałego Chrystusa, którymi są: pokój, posłannictwo, świadectwo. W ramach Narodowego Czytania Pisma Świętego sięgamy do Ewangelii według św. Łukasza, aby w jej świetle lepiej odkryć wielkość tych trzech darów, ich rolę w życiu Kościoła i w dziejach zbawienia świata.
  3. W poniedziałek, 2 maja, obchodzimy w Polsce Dzień Polonii i Dzień Flagi Narodowej, a nazajutrz wspominamy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Konstytucjęuchwalił Sejm Czteroletni. Niech te dni staną się dla nas okazją do okazania uczuć patriotycznych, eksponowania barw narodowych i łączności duchowej z naszymi rodakami na emigracji. Nie zapomnijmy też o wywieszeniu flag.
  4. We wtorek, 3 maja, przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i głównej patronki naszej Ojczyzny. Tego dnia Msze św. o godz. 9.00 i 18.00.
  5. W pierwszy piątek miesiąca spowiedź św. od godz. 17.00.
  6. W sobotę, 7 maja, zapraszam na Apel Maryjny - Jasnogórski o godz. 18.45.
  7. Rozpoczął się maj, miesiąc w szczególny sposób poświęcony Maryi. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii i na nabożeństwie majowym. W szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Bogu i braciom. Zapraszam na Nabożeństwo Majowe dzieci, młodzież i dorosłych w tygodniu o godz. 18.30, w niedzielę i święta o godz. 18.45.
  8. Daniel Adamowicz, Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, dziękując parafiom za dotychczasową pomoc dla Ukrainy, prosi o włączenie się w ogólnodiecezjalną akcję „paczka dla Ukrainy”. W kartonach winny znaleźć się środki żywnościowe, higieny oraz czystości.
  9. Czas spowiedzi wielkanocnej potrwa do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Zachęcam do skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty. Spowiedź pół godziny przed każdą Mszą św.
  10. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary w czasie Mszy św. w ramach kolekty budowlanej.Zbieramy środki na realizację projektu ołtarza maryjnego z ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
  11. W każdą niedzielę na Mszy św. wieczornej o godz. 18.00 spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu Bierzmowania.
  12. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę, aby Zmartwychwstały i Miłosierny Pan nieustannie nam błogosławił i pomagał być pełnymi miłości, a nasz patron – bł. Stefan Frelichowski, męczennik, niech nieustannie wyprasza nam potrzebne łaski.

W intencji śp. Bernadety Chojnackiej będą sprawowane Msze św.: 13.06. godz. 18.00; 04.09. godz. 18.00; 18.09. godz. 9.00; 30.09. godz. 18.00; 02.10. godz. 9.00.

Bóg powołał do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej śp.: Reginę Pawlisz, l. 71., zam. przy ul. Stepowej. Rodzinie zmarłej składamy wyrazy chrześcijańskiego współczucia. W intencji śp. Reginy będą sprawowane Msze św.: 14.06. godz. 18.00; 10.08. godz. 18.00; 21.08. godz. 18.00; 25.09. godz. 18.00.