15 Niedziela Zwykła – 10 lipca 2022 r.

XV Niedziela Zwykła – 10 lipca 2022 r.

Każda Eucharystia jest ucztą miłosierdzia. Ołtarz to miejsce, na którym podczas sprawowania Najświętszej Ofiary bije żywe serce Boga. Teraz, kiedy kolejna niedziela naszego życia przyprowadziła nas tu, do świątyni parafialnej, chciejmy wsłuchać się w ten rytm bijącego Chrystusowego serca i doświadczyć cudu Bożej miłości. Oddajmy miłosiernemu Zbawicielowi naszą grzeszność, bo On po to przyszedł na świat – aby przez swe miłosierdzie zamienić nasze winy na życie wieczne. Przyjmijmy Jego dar przebaczenia.

1. Niech trwające wakacje, zwłaszcza naszych dzieci i młodzieży, staną się okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie. W pozdrowieniach do pielgrzymów polskich podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek powiedział „Życzę Wam, aby letni odpoczynek stał się uprzywilejowanym czasem by odkryć na nowo obecność wielkich dzieł Bożych w Waszym życiu”.
  2. W poniedziałek, 11 lipca, przypada święto św. Benedykta (480-547), opata, patrona Europy. Założony przez niego zakon benedyktynów przyczynił się do znacznego pogłębienia życia religijnego w Kościele, ale i szeroko rozumianej kultury. Z tej racji papież bł. Paweł VI w 1964 roku ogłosił św. Benedykta głównym patronem Europy. Ora et labora – Módl się i pracuj! – to sposób św. Benedykta na dobre chrześcijańskie życie.
  3. W sobotę, 16 lipca, w liturgii wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XII wieku. Właśnie na Górze Karmel (północno-zachodni Izrael) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi – karmelitów, który pięknie wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła.
  4. W tym tygodniu patronują nam również: 12 VII – św. Brunon Bonifacy z Kwerfurtu (974-1009), biskup, pierwszy metropolita pogańskich Słowian zachodnich; 13 VII – św. Andrzej Świerad (†1030-1034), z pochodzenia Polak, i jego uczeń św. Benedykt (†1033-1037), dwaj pustelnicy prowadzący niezwykle surowe życie na terenie dzisiejszych Węgier, przez co wskazali na najwyższą wartość życia duchowego (wspomnienie obowiązkowe); 15 VII – św. Bonawentura (1218-1274), biskup i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych teologów średniowiecza.
  5. W dniach 1 -12 sierpnia 2022 roku odbędzie się Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W jej skład wchodzi 44. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 42. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej.
  6. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary w czasie Mszy św. w ramach kolekty budowlanej.Zbieramy środki na realizację płatności za ołtarz maryjny z ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
  7. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę doświadczenia bliskości Boga i opieki Matki Najświętszej, a korzystającym z wakacyjnego odpoczynku, bezpiecznych urlopów i umocnienia sił fizycznych oraz duchowych.

1. Patryk Marek Zając, st. wolny; z tutejszej Parafii
      Marta Błaszczak, st. wolny; z Parafii św. Ap. Piotra i Pawła, Toruń