18 Niedziela Zwykła – 31 lipca 2022 r.

XVIII Niedziela Zwykła – 31 lipca 2022 r.

Eucharystia czyni nas nowym stworzeniem. Przychodzimy ze świata naszej codzienności i mijając drzwi parafialnej świątyni wchodzimy w nowy wymiar. Jest to wymiar Bożej miłości, która nie niszczeje i nie umiera. Ta miłość Boga czyni nas nowym człowiekiem, którego oczy skierowane są ku górze. Przeżyjmy zatem i tę Eucharystię jako spotkanie z Chrystusem, w którym otrzymaliśmy chrzest i od tamtej chwili jesteśmy ciągle powoływani do odradzania się w Jego łasce.

1. „Sierpień, jako miesiąc dobrowolnej abstynencji, to wieloletnia praktyka duszpasterska, kontynuowana od czasów bł. kard Stefana Wyszyńskiego, która wydała wiele dobrych owoców” – pisze bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. „W tym roku hasłem kościelnej działalności trzeźwościowej jest: „Posłani w pokoju Chrystusa budujmy trzeźwą i wolną Polskę”. Jest to temat bardzo aktualny. Przede wszystkim jest zachętą do wzmożenia wysiłków w dziele troski o wolność wewnętrzną Polaków. Od niej bowiem zależy wolność zewnętrzna i przyszłość naszej Ojczyzny. Jesteśmy wszyscy w Kościele odpowiedzialni za kontynuowanie tej spuścizny naszych ojców w obliczu odpowiedzialności przed Bogiem za braci i siostry żyjących w naszej Ojczyźnie i na emigracji. Jako ochrzczeni jesteśmy wezwani przez Jezusa Chrystusa i posłani, aby budować trzeźwą i wolną Polskę” – podkreśla bp Bronakowski.
  2. W poniedziałek wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła. Tego dnia przypada kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego (1944 rok) – wydarzenia ważnego w historii narodu polskiego. Tamto pokolenie ciągle od nowa poprzez swoją ofiarę przypomina, że są wartości, z którymi nie może być kompromisu, oraz że trzeba do nich dążyć także wtedy, kiedy ludzkie kalkulacje zdają się wskazywać na przegraną.
  3. Wtorek, 2 sierpnia, to dzień odpustu Porcjunkuli, związanego ze Świętym Franciszkiem z Asyżu. Do warunków odpustu należą: nawiedzenie jakiejkolwiek parafialnej świątyni, odmówienie przynajmniej modlitwy Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo, stan łaski uświecającej, Komunia Święta, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego oraz brak przywiązania do grzechu.
  4. W czwartek, 4 sierpnia, w liturgii wspominamy Świętego Jana Marię Vianneya, patrona proboszczów. Przez jego wstawiennictwo dziękujemy Panu Bogu za dar kapłanów i ich posługę oraz prosimy o liczne i święte powołania kapłańskie także z naszej wspólnoty parafialnej.
  5. W piątek, 5 sierpnia przypada Święto Matki Bożej Śnieżnej – rocznica poświęcenia papieskiej Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Większej w Rzymie.
  6. W sobotę, 6 sierpnia, przypada święto Przemienienia Pańskiego.
  7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Tego dnia spowiedź od godz. 17.00.
  8. W niedzielę, 7 sierpnia, zapraszam na Apel Maryjny - Jasnogórski o godz. 18.45.
  9. Niech trwające wakacje, zwłaszcza naszych dzieci i młodzieży, staną się okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą.
  10. W dniach 1 -12 sierpnia 2022 roku odbędzie się Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W jej skład wchodzi 44. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 42. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej.
  11. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary w czasie Mszy św. w ramach kolekty budowlanej. Zbieramy środki na realizację płatności za ołtarz maryjny z ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
  12. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę doświadczenia bliskości Boga i opieki Matki Najświętszej, a korzystającym z wakacyjnego odpoczynku, bezpiecznych urlopów i umocnienia sił fizycznych oraz duchowych.

1. Mariusz Ordański, st. wolny; z tutejszej Parafii
      Karolina Ewert, st. wolny; z tutejszej Parafii