19 Niedziela Zwykła – 7 sierpnia 2022 r.

XIX Niedziela Zwykła – 7 sierpnia 2022 r.

W Zgromadzeniu Liturgicznym Jezus nieustannie głosi Słowo Życia i uzdalnia nas do życia wiecznego: jeśli ktoś spożywa ten Chleb, będzie żył na wieki. Miejmy odwagę naśladować Boga: trzeba Go poznać, zwłaszcza te cechy, które są w zasięgu człowieka. Naśladowanie Boga w Chrystusie to przede wszystkim posłuszeństwo Bogu i postępować drogą miłości, czyli być dla siebie nawzajem dobrym, miłosiernym, zdolnym do przebaczenia. Wszystko na wzór Chrystusa.

1. W sobotę, 6 sierpnia, doszło do wypadku polskiego autokaru z pielgrzymami na autostradzie w okolicach miejscowości Varazdin w Chorwacji. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki za pośrednictwem mediów społecznościowych zwrócił się z prośbą o to, aby w tę niedzielę, podczas Mszy Świętych, modlić się w intencji wszystkich poszkodowanych oraz ich bliskich, „prosząc o szybki powrót do zdrowia dla rannych oraz o życie wieczne dla zmarłych”.
  2. Sierpień to miesiąc Matki Bożej i wielu rocznic narodowych,to także wezwanie do dobrowolnej abstynencji od alkoholu, z miłości do wartości wyższych. Niech Maryja, Królowa Polski, błogosławi naszym dobrym postanowieniom. „Sierpień, jako miesiąc dobrowolnej abstynencji, to wieloletnia praktyka duszpasterska, kontynuowana od czasów bł. kard Stefana Wyszyńskiego, która wydała wiele dobrych owoców” – pisze bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. „W tym roku hasłem kościelnej działalności trzeźwościowej jest: „Posłani w pokoju Chrystusa budujmy trzeźwą i wolną Polskę”. Jest to temat bardzo aktualny. Przede wszystkim jest zachętą do wzmożenia wysiłków w dziele troski o wolność wewnętrzną Polaków. Od niej bowiem zależy wolność zewnętrzna i przyszłość naszej Ojczyzny. Jesteśmy wszyscy w Kościele odpowiedzialni za kontynuowanie tej spuścizny naszych ojców w obliczu odpowiedzialności przed Bogiem za braci i siostry żyjących w naszej Ojczyźnie i na emigracji. Jako ochrzczeni jesteśmy wezwani przez Jezusa Chrystusa i posłani, aby budować trzeźwą i wolną Polskę” – podkreśla bp Bronakowski.
  3. W tę niedzielę, 7 sierpnia, zapraszam na Apel Maryjny - Jasnogórski o godz. 18.45.
  4. Niech trwające wakacje, zwłaszcza naszych dzieci i młodzieży, staną się okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą.
  5. W tych dniach odbywa się Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W jej skład wchodzi 44. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 42. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej.
  6. W tym tygodniu patronują nam: 8 sierpnia, wspomnienie św. Dominika, wybitnego kaznodziei, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego, 9 sierpnia – św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein, 1891-1942), dziewica i męczennica, patronka Europy, filozof; 10 sierpnia – św. Wawrzyniec (†258), diakon i męczennik; 11 sierpnia – św. Klara (1194-1253), dziewica, wzorem św. Franciszka żyła w ubóstwie, założycielka klarysek.
  7. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary w czasie Mszy św. w ramach kolekty budowlanej.Zbieramy środki na realizację płatności za ołtarz maryjny z ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
  8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę doświadczenia bliskości Boga i opieki Matki Najświętszej, a korzystającym z wakacyjnego odpoczynku, bezpiecznych urlopów i umocnienia sił fizycznych oraz duchowych.

Bóg powołał do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej śp.: Lecha Magoń, l. 63., zam. przy ul. Poznańskiej. Rodzinie zmarłego składamy wyrazy chrześcijańskiego współczucia. W intencji śp. Lecha będą sprawowane Msze św.: 04.09. godz. 9.00; 03.10. godz. 18.00; 20.10. godz. 18.00; 27.10. godz. 18.00; 10.11. godz. 18.00; 25.11. godz. 18.00.

1. Mariusz Ordański, st. wolny; z tutejszej Parafii
      Karolina Ewert, st. wolny; z tutejszej Parafii