20 Niedziela Zwykła – 14 sierpnia 2022 r.

XX Niedziela Zwykła – 14 sierpnia 2022 r.

Przychodzimy dziś do świątyni, aby słuchać i patrzeć na Jezusa Chrystusa, który przewodzi nam w wierze i ją umacnia. Wsłuchując się w Jego głos, pragniemy uznać Go za naszą największą wartość, za nasz największy autorytet moralny i duchowy. Eucharystia jednoczy nas najpełniej z Chrystusem, który nam „w wierze przewodzi i ją wydoskonala”. Droga za Chrystusem jest trudna, jest to droga radykalnego nawrócenia i oczyszczenia. Chrystus zaprasza nas jednak na tę drogę, abyśmy uczestnicząc w Jego uniżeniu i śmierci, mieli również udział w Jego zmartwychwstaniu i chwale. Dzięki Eucharystii, umocnieni w wierze, pragniemy, aby ten dar był mocą dla wszystkich i dlatego zapraszamy do modlitwy, aby światło wiary było przekazywane z pokolenia na pokolenie.

1. Sierpień to miesiąc Matki Bożej i wielu rocznic narodowych,to także wezwanie do dobrowolnej abstynencji od alkoholu, z miłości do wartości wyższych. Niech Maryja, Królowa Polski, błogosławi naszym dobrym postanowieniom. „Sierpień, jako miesiąc dobrowolnej abstynencji, to wieloletnia praktyka duszpasterska, kontynuowana od czasów bł. kard Stefana Wyszyńskiego, która wydała wiele dobrych owoców” – pisze bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. „W tym roku hasłem kościelnej działalności trzeźwościowej jest: „Posłani w pokoju Chrystusa budujmy trzeźwą i wolną Polskę”.
  2. W poniedziałek, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. W Polsce ta uroczystość znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Niech nie zabraknie w tym czasie naszej modlitwy dziękczynnej za opiekę Matki Bożej nad nami i przyszłymi pokoleniami. Tego dnia Msze św. o godz. 9.00, 11.00 i 18.00. Na każdej Mszy św. obrzęd błogosławieństwa kłosów zbóż, ziół i kwiatów.
  3. W tym dniu tradycyjnie pamięcią sięgamy również do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku, który zadecydował o zachowaniu przez Polskę niepodległości. Pamiętajmy i polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.
  4. W środę, 17 sierpnia, obchodzić będziemy Święto św. Jacka, pierwszego polskiego dominikanina.
  5. Od 4 do 11 września 2022 r. w naszej parafii odbędą się Misje Święte. Przygotujmy nasze serca na przyjęcie Słowa Bożego poprzez modlitwę oraz sakramenty.
  6. Niech trwające wakacje, zwłaszcza naszych dzieci i młodzieży, staną się okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą.
  7. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary w czasie Mszy św. w ramach kolekty budowlanej. Dzięki tym ofiarom i indywidualnym ofiarodawcom zrealizowaliśmy już należne płatności za ołtarz maryjny z ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W każdą środę w czasie Nowenny do MBNP odmawiana jest modlitwa dziękczynna w intencji wszystkich ofiarodawców.
  8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę wzrastania w wierze, nadziei i miłości oraz nieustannego trwania przy Chrystusie i nieustannej opieki Maryi Wniebowziętej.

1. Łukasz Karol Stępień, st. wolny; z Parafii pw. Opaczności Bożej, Toruń
      Kamila Trawińska, st. wolny; z Parafii pw. Opaczności Bożej, Toruń