• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

25 Niedziela Zwykła – 18 września 2022 r.

Ogłoszenia duszpasterskie

XXV Niedziela Zwykła – 18 września 2022 r.

Ubogie dary: chleb i wino, mocą Ducha Świętego staną się za chwilę dla nas największym bogactwem – zbawczym Ciałem i Krwią Chrystusa. Tylko On sprawia, że każdy, nawet najmniejszy gest, słowo, ofiara, mogą stać się najcenniejszym darem poprzez miłość ofiarującego. Niech nasze niedzielne spotkanie z Bogiem, w czasie którego jesteśmy hojnie obdarowywani łaskami przez Ojca Niebieskiego, stanie się także dla nas okazją do podzielenia się między sobą wiarą i dobrem materialnym.

 1. W tę niedzielę obchodzimy w Kościele w Polsce Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Hasło 56. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu to: «Słuchanie uchem serca».Tradycyjnie w wigilię wspomnienia św. Franciszka Salezego, 24 stycznia 2022 r., ogłoszone zostało Orędzie papieża Franciszkana tegoroczny Dzień Środków Społecznego Przekazu zatytułowane «Słuchanie uchem serca».  W swoim Orędziu Papież napisał: „[…] tracimy zdolność słuchania tych, którzy stają przed nami, zarówno w normalnych codziennych relacjach, jak i w debatach na temat najważniejszych kwestii życia obywatelskiego. […] w wielu dialogach w ogóle się nie porozumiewamy. Po prostu czekamy, aż drugi skończy mówić, aby narzucić swój punkt widzenia. W takich sytuacjach, jak zauważa filozof Abraham Kaplan, dialog staje się „duologiem”, monologiem w dwóch głosach.” Otoczmy naszą modlitwą wszystkich pracujących w mediach, aby wiernie służyli prawdzie. W korzystaniu z przestrzeni medialnej niech wszystkim towarzyszy wzajemna życzliwość i szacunek.
 2. Dziś, 18 września, przypada również święto Świętego Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży, głównego patrona Polski. Ze względu na przypadającą niedzielę nie jest ono celebrowane w liturgii. Naszą modlitwą otoczmy młode pokolenie, aby wzrastało w wierze i bliskości Pana.
 3. W środę, 21 września, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty.
 4. W piątek, 23 września, będziemy obchodzili liturgiczne wspomnienie Świętego Ojca Pio. To jeden z największych świętych XX wieku, który był szczególnym narzędziem działania Boga w świecie.
 5. Dzisiaj, 18 września, na Mszy św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci klas trzecich w ramach przygotowania do uroczystej I Komunii św. Po Mszy św. omówienie z rodzicami tych dzieci spraw organizacyjnych. W tym roku katechetycznym I Komunia św. jest zaplanowana na sobotę, 27 maja 2023 r. o godz. 11.00.
 6. Również w tę niedzielę, 18 września, na Mszy św. o godz. 18.00 spotkanie dla młodzieży szkół średnich w ramach przygotowania do sakramentu Bierzmowania.
 7. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary w czasie Mszy św. w ramach kolekty budowlanej i w czasie Misji Świętych. W niedzielę, 11 września, na zakończenie Misji Świętych, został poświęcony dębowy krzyż misyjny. Dziękuję za ofiary składane na wykonanie krzyża i podstawy z cokołem.

   Bóg powołał do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej śp. Irenę Borkowską, l.78, zam. przy ul. Stepowej. Rodzinie zmarłej składamy wyrazy chrześcijańskiego współczucia. W intencji śp. Ireny zostaną odprawione msze św.: 14.10. godz. 18.00; 24.10. godz. 18.00; 9.11. godz. 18.00; 18.11. godz. 18.00; 28.11. godz. 18.00; 5.12. godz. 18.00.