28. Niedziela Zwykła – 9 października 2022 r.

XXVIII Niedziela Zwykła – 9 października 2022 r.

Chrystus Pan zaprasza nas dzisiaj na ucztę. Nasza obecność na Eucharystii świadczy o tym, że przyjęliśmy Jego zaproszenie. Początek Mszy św. to jakby drzwi do sali weselnej. Jezus przygląda się nam, sprawdza, czy mamy strój weselny. Pyta nas, czy jesteśmy godni by zasiąść do Jego stołu i wraz z Nim ucztować. Wejrzyjmy więc w nasze serca i odpowiedzmy przed Bogiem, przed sobą i przed Kościołem, czy godni jesteśmy uczty Pana.

1. Niedziela św. Franciszka to coroczne wydarzenie odbywające się w pierwszą niedzielę po dniu liturgicznego wspomnienia św. Franciszka z Asyżu - w tym roku 9 października. Tegoroczną Niedzielę św. Franciszka będziemy obchodzić pod hasłem “Mniej znaczy więcej. Radość z dzielenia.”
  2. W piątek, 14 października, będziemy obchodzili Dzień Edukacji Narodowej. Wyraźmy naszą wdzięczności wobec nauczycieli, wychowawców i katechetów za trud ich pracy i wysiłek włożony w wychowanie młodego pokolenia.
  3. W przyszłą niedzielę, 16 października, w 44 rocznicę wyboru Kard Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, obchodzić będziemy XXII Dzień Papieski pod hasłem „Blask Prawdy” (Veritatis Splendor). Są to pierwsze słowa i zarazem tytuł dziesiątej encykliki papieża Jana Pawła II ogłoszonej 6 sierpnia 1993 r. Głównym przesłaniem wspomnianego dokumentu jest przypomnienie nauczania moralnego Kościoła w sytuacji kultury, która gubi i relatywizuje wartość ludzkiego sumienia, wielkiego daru Boga dla człowieka. Oddalając się od Boga i poszukując złudnej wolności poza samą prawdą, człowiek gubi sens i właściwą perspektywę swojego życia.
  4. „Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela” – św. Jan Paweł II. Rozpoczął się październik, a wraz z nim Nabożeństwo Różańcowe. Przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki, biorąc do rąk różaniec, prośmy Jej Syna o miłosierdzie dla nas i całego świata. Nabożeństwo Różańcowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych o godz. 17.30, przed Mszą św. wieczorną. W niedzielę Nabożeństwo Różańcowe dla wszystkich o godz. 8.15.
  5. Zbliża się listopad - błogosławiony czas modlitwy za naszych bliskich zmarłych. Wypominki roczne i jednorazowe można składać w zakrystii po każdej Mszy św. i w biurze parafialnym. Druki na wypominki znajdują się na stoliku przy wyjściu z kościoła. Wypominki roczne będą odmawiane w każdą niedzielę o godz. 8.45.
  6. W każdą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci klas trzecich w ramach przygotowania do uroczystej I Komunii św. W tym roku katechetycznym I Komunia św. jest zaplanowana na sobotę, 27 maja 2023 r. o godz. 11.00.
  7. W każdą niedzielę o godz. 17.00 w salce w domu parafialnym spotkanie formacyjne dla młodzieży szkół średnich w ramach przygotowania do sakramentu Bierzmowania.
  8. W niedzielę, 23 października, na Mszy św. o godz. 18.00, spotkanie dla rodziców młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania.
  9. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary w czasie Mszy św. w ramach kolekty budowlanej i w czasie Misji Świętych. W niedzielę, 11 września, na zakończenie Misji Świętych, został poświęcony dębowy krzyż misyjny. Dziękuję za ofiary składane na wykonanie krzyża i podstawy z cokołem.