• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

29. Niedziela Zwykła – 16 października 2022 r.

Ogłoszenia duszpasterskie

XXIX Niedziela Zwykła – 16 października 2022 r.

Kiedy czytamy słowo Boże i rozważamy nauczanie papieża Polaka oraz analizujemy teksty liturgiczne, otrzymujemy zaproszenie, by skorzystać z uczty, na którą zaprosił nas Pan Bóg. On nigdy nam się nie narzuca, ale zawsze kieruje do nas konkretne zaproszenie i czeka na naszą odpowiedź. Uczestnicząc dziś w Eucharystii, podziękujmy Panu Bogu za tego niezwykłego świadka wiary, jakim był św. Jan Paweł II, ufając, że na nowo odkryjemy jego słowa i staną się one dla nas prawdziwą duchową ucztą.

 1. W tę niedzielę, 16 października, w 44 rocznicę wyboru Kard Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, obchodzimy XXII Dzień Papieski pod hasłem „Blask Prawdy” (Veritatis Splendor). Są to pierwsze słowa i zarazem tytuł dziesiątej encykliki papieża Jana Pawła II ogłoszonej 6 sierpnia 1993 r. Głównym przesłaniem wspomnianego dokumentu jest przypomnienie nauczania moralnego Kościoła w sytuacji kultury, która gubi i relatywizuje wartość ludzkiego sumienia, wielkiego daru Boga dla człowieka. Oddalając się od Boga i poszukując złudnej wolności poza samą prawdą, człowiek gubi sens i właściwą perspektywę swojego życia.
 2. W związku z Dniem Papieskim, w tę niedzielę, 16 października, zbiórka do puszek na Papieski Fundusz Dzieło Nowego Tysiąclecia. Ofiary zbiera młodzież naszej Parafii, przygotowująca się do sakramentu Bierzmowania.
 3. We wtorek, 18 października, przypada w liturgii święto Świętego Łukasza Ewangelisty, patrona Służby Zdrowia. Naszą modlitwą wspierajmy wszystkich pracowników służby zdrowia.
 4. W środę, 19 października, przypada 38 rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszko. Przez wstawiennictwo bł. ks. Jerzego prośmy w intencji naszej Ojczyzny.
 5. W sobotę, 22 października, przypada uroczystość św. Jana Pawła II, patrona województwa Kujawsko-Pomorskiego. Na terenie województwa jest to uroczystość.
 6. „Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela” – św. Jan Paweł II. Przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki, biorąc do rąk różaniec, prośmy Jej Syna o miłosierdzie dla nas i całego świata. Nabożeństwo Różańcowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych o godz. 17.30, przed Mszą św. wieczorną. W niedzielę Nabożeństwo Różańcowe dla wszystkich o godz. 8.15.
 7. Zbliża się listopad - błogosławiony czas modlitwy za naszych bliskich zmarłych. Wypominki roczne i jednorazowe można składać w zakrystii po każdej Mszy św. i w biurze parafialnym. Druki na wypominki znajdują się na stoliku przy wyjściu z kościoła. Wypominki roczne będą odmawiane w każdą niedzielę o godz. 8.45.
 8. W każdą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci klas trzecich w ramach przygotowania do uroczystej I Komunii św. W tym roku katechetycznym I Komunia św. jest zaplanowana na sobotę, 27 maja 2023 r. o godz. 11.00.
 9. W każdą niedzielę o godz. 17.00 w salce w domu parafialnym spotkanie formacyjne dla młodzieży szkół średnich w ramach przygotowania do sakramentu Bierzmowania.
 10. W niedzielę, 23 października, na Mszy św. o godz. 18.00, spotkanie dla rodziców młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania.
 11. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary w czasie Mszy św. w ramach kolekty budowlanej i w czasie Misji Świętych. W niedzielę, 11 września, na zakończenie Misji Świętych, został poświęcony dębowy krzyż misyjny. Dziękuję za ofiary składane na wykonanie krzyża i podstawy z cokołem.
 12. W nowym tygodniu naszej pracy i nauki niech towarzyszy nam Boże błogosławieństwo i opieka Matki Bożej Matki Bożej Nieustającej Pomocy.