• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

Niedziela JChKW – 20 listopada 2022 r.

Ogłoszenia duszpasterskie

Niedziela Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – 20 listopada 2022 r.

Dziś, w ostatnią niedzielę roku kościelnego, staje przed nami w całym swym majestacie Jezus Chrystus – Król. Jako Bóg i człowiek przez swoją mękę i śmierć zdobył sobie prawo do królowania nad nami. Zwyciężając na krzyżu szatana i grzech zapoczątkował „królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, sprawiedliwości, miłości i pokoju”. Do tego właśnie królestwa mamy zaszczyt należeć. Powierzmy Chrystusowi samych siebie i swoich bliskich. Wyraźmy wdzięczność za dary łaski, których udziela nam On – Król Wszechświata.

 1. W tę niedzielę, 20 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla, w parafii św. Józefa odbędzie się Diecezjalny Dzień Młodzieży. Mszy św. o godz. 15.00 będzie przewodniczył ks. bp Wiesław Śmigiel.
 2. Jutro, 21 listopada, w liturgii przypada wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Tradycja przekazuje, że Maryja została jako dziecko przedstawiona w świątyni i przy niej wzrastała. Dla nas Matka Chrystusa pozostaje szczególnym wzorem życia poświęconego Bogu.
 3. We wtorek, 22 listopada, w kalendarzu liturgicznym przypada wspomnienie Świętej Cecylii, dziewicy i męczennicy, patronki muzyki kościelnej. Wszystkim zaangażowanym w troskę o muzykę kościelną w naszej parafii składam serdeczne podziękowanie za całoroczny trud i życzę obfitości Bożego błogosławieństwa w dalszej posłudze.
 4. Od następnej niedzieli rozpoczynamy czas Adwentu, czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Oczekiwanie – w tym słowie streszcza się najgłębszy sens Adwentu. Wszystko wokół podpowiada nam, że to adwentowe oczekiwanie jest wyjątkowe, inne niż wszystkie pozostałe oczekiwania. Bo w Adwencie przygotowujemy się na najważniejsze narodziny w historii świata – Jezusa Chrystusa. Msze św. roratnie odprawiane będą codziennie o godz. 18.00. Już teraz zachęcam dzieci do przygoto­wania lampionów, które będą dla wszystkich widocznym światełkiem na drodze spotkania z Chrystusem. W tegorocznym adwencie temat przewodni to „Z narodzeniem Jezusa było tak”. W tę drogę uczestników Rorat poprowadzi postać wyjątkowa: św. Joachim, ojciec Maryi i dziadek Jezusa. Razem z nim będziemy poznawać bohaterów historii zbawienia – ludzi, którzy w ciągu wieków czekali na obiecanego przez Pana Boga Mesjasza i proroków, którzy zapowiadali Jego przyjście.
 5. W I niedzielę adwentu, 27 listopada, po każdej Mszy św. zostaną poświęcone opłatki na stół wigilijny. Opłatki będą do nabycia w zakrystii i w biurze parafialnym. Ofiary z opłatków przeznaczone są na zapłacenie za dwoje drzwi pod chórem, aby zabezpieczyć kościół przed wychłodzeniem w okresie zimowym.
 6. Wraz z początkiem Adwentu, 27 listopada br. w Kościele rozpoczyna się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, który kończy się w niedzielę Chrystusa Króla 26 listopada 2023 r. Tematem przewodnim tego roku jest refleksja nad Kościołem, jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca.
 7. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary w tę niedzielę, w czasie Mszy św. w ramach kolekty budowlanej. Zbieramy środki na zapłacenie za dwoje drzwi pod chórem, aby zabezpieczyć kościół przed wychłodzeniem w okresie zimowym.
 8. W każdą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci klas trzecich w ramach przygotowania do uroczystej I Komunii św.
 9. W każdą niedzielę o godz. 17.00 w salce w domu parafialnym spotkanie formacyjne dla młodzieży szkół średnich w ramach przygotowania do sakramentu Bierzmowania.
 10. W nowym tygodniu naszej pracy i nauki niech towarzyszy nam Boże błogosławieństwo i opieka Matki Bożej Nieustającej Pomocy.