1 Niedziela Wielkiego Postu – 26 lutego 2023 r.

I Niedziela Wielkiego Postu – 26 lutego 2023 r.

Po dniach karnawału Środą Popielcową Kościół rozpoczął czas Wielkiego Postu, czas nawrócenia, pokuty, przemiany myśli i życia. Od pierwszych wieków Kościoła wykorzystywano ten czas szczególnie na przygotowanie kandydatów do chrztu i odnowienia skutków tego sakramentu. Uczyńmy wszystko, co możliwe, by ten czas nie był dla nas tylko kolejnym Wielkim Postem, ale doprowadził nas do pogłębienia duchowej relacji z Bogiem, który wychodzi nam naprzeciw, aby nas odnaleźć.

1. Odpust parafialny, czyli święto patronalne kościoła parafialnego jest przede wszystkim świętem wspólnoty wiernych tworzącej daną parafię. To szczególny czas łaski i Bożego miłosierdzia. To dzień, w którym każdy wierzący ma okazję doświadczyć w sposób bardzo konkretny łaski Bożej miłości, wyrażającej się w darze odpustu. W końcu daje okazję poznania patrona parafii i uwielbienia Boga za jego orędownictwo i opiekę. W naszej wspólnocie w br. uroczystość ku czci bł. Stefana Frelichowskiego - patrona parafii, przypada w tę niedzielę, 26 lutego. Sumie odpustowej o godz. 11.00 będzie przewodniczył ks. Kanonik Mariusz Klimek, sprawujący funkcję kantora katedralnego.
  2. W okresie Wielkiego Postu zachęcam do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny. Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 17.15, Droga Krzyżowa w piątki: o godz. 18.30 dla dorosłych, młodzieży i dzieci.
  3. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź św. od godz. 17.00.
  4. Wraz ze Środą Popielcową rozpoczął się także czas spowiedzi wielkanocnej, który potrwa do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Zachęcam do skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty. Okazja do spowiedzi pół godziny przed każdą Mszą św.
  5. Bóg zapłać za złożone w środę popielcową ofiary w ramach jałmużny postnej. W okresie Wielkiego Postu po raz kolejny organizujemy pomoc dla najbardziej potrzebujących rodzin naszej parafii. Ofiary na ten cel możemy składać do skarbonki, która znajduje się przy wyjściu z kościoła.
  6. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary, w czasie Mszy św. w ramach kolekty budowlanej. Zbieramy środki na zapłacenie za dwoje drzwi pod chórem, aby zabezpieczyć kościół przed wychłodzeniem w okresie zimowym.
  7. Rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii rozpoczną się w III Niedzielę Wielkiego Postu, 12 marca. Poprowadzi je o. Edward Petelczyc, redemptorysta. Program rekolekcji zostanie umieszczony na stronie internetowej i w gablocie przed kościołem.
  8. Przyszła, druga niedziela wielkiego postu, nazwana Niedzielą „Ad Gentes”, jest dniem solidarności, modlitwy, postu i ofiar dla misjonarek i misjonarzy z Polski, którzy w krajach misyjnych dają świadectwo Chrystusowi i budują Kościół. Tradycyjnie już – za zgodą Konferencji Episkopatu Polski we wszystkich Kościołach naszego kraju – zbierane będą do puszek ofiaryprzeznaczone na pomoc polskim misjonarzom pracującym na wszystkich kontynentach.
  9. W każdą niedzielę na Mszy św. wieczornej o godz. 18.00 spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu Bierzmowania. Uroczystość Bierzmowania odbędzie się 17 maja br. na Mszy św. o godz. 18.00.

W intencji śp. Marioli Zientarskiej będą sprawowane Msze św.: 05.03. godz. 18.00; 22.03. godz. 18.00; 31.03. godz. 18.00 (int. od sąsiadów); 11.04. godz. 18.00 (int. od sąsiadów); 23.04. godz. 18.00; 09.05. godz. 18.00.