4 Niedziela Wielkiego Postu – 19 marca 2023 r.

IV Niedziela Wielkiego Postu – 19 marca 2023 r.

Czwarta niedziela Wielkiego Postu, nazywana niedzielą „Laetare”, czyli wielkopostną niedzielą radości. Jej nazwa wywodzi się od pierwszych słów antyfony na wejście w języku łacińskim: „Laetare, Jerusalem (…)”, czyli: „Raduj się, Jerozolimo (…)”. Zewnętrznym wyrazem radości jest różowy kolor szat liturgicznych. To znak, że zbliżamy się w wielkopostnym przygotowaniu do świętowania misterium paschalnego Jezusa Chrystusa.

1. W tym roku wyjątkowo jutro, 20 marca, Kościół będzie obchodził uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Zwykle przypada 19 marca, ale z powodu przypadającej tego dnia niedzieli zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego została przeniesiona właśnie na poniedziałek. Papież Pius IX w 1870 roku ogłosił go patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. Kiedy wokół tyle trudności, codziennych kłopotów, niepewności z powodu braku pracy i środków do godnego życia, warto zwracać się o pomoc do Świętego Józefa. Święty Józef jest też patronem dobrej śmierci. Według tradycji odszedł z tego świata w ramionach samego Pana Jezusa. Jego wstawiennictwu będziemy zatem polecać wszystkich konających.
  2. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Tydzień Modlitw o Ochronę Życia (19-25.03). Każdego dnia, modlić się będziemy w tej ważnej intencji.
  3. 25 marca obchodzimy uroczystość Zwiastowania NMP, a zarazem Dzień Świętości Życia oraz Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W czasie Mszy św. o godz. 9.00 będzie można podjąć duchową adopcję dziecka poczętego, którego imię jest znane tylko Bogu.
  4. Również w sobotę, 25 marca przypada 31. rocznica powstania Diecezji Toruńskiej. W katedrze św. Janów odbędzie się Msza św. o godz. 18.00.
  5. Od V Niedzieli Wielkiego Postu w kościołach zasłania się krzyże. Zwyczaj ten znany był w Europie już w XIII w. Krzyże były wówczas bogato zdobione klejnotami. Postać Chrystusa wyrażała nie tyle umęczonego, co zwycięskiego Zbawiciela. Dziś znakiem zasłonięcia podkreśla się cierpienie i całkowite krzyżowe wyniszczenie  Chrystusa dla nas. Krzyże pozostają zasłonięte do liturgii Wielkiego Piątku, kiedy to centralnym punktem liturgii będzie adoracja Krzyża.
  6. W okresie Wielkiego Postu zachęcam do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny. Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 17.15, Droga Krzyżowa w piątki: o godz. 18.30 dla dorosłych, młodzieży i dzieci.
  7. W okresie Wielkiego Postu po raz kolejny organizujemy pomoc dla najbardziej potrzebujących rodzin naszej parafii. Ofiary na ten cel możemy składać do skarbonki, która znajduje się przy wyjściu z kościoła.
  8. W tę niedzielę, 19 marca, o godz. 16.00 w salce duszpasterskiej w domu parafialnym spotkanie formacyjne dla młodzieży szkół średnich w ramach przygotowania do Bierzmowania.

W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej pożegnaliśmy śp.: Jarosława Jasika , l. 58, zam. przy ul. Dalekiej. Rodzinie zmarłego składamy wyrazy chrześcijańskiego współczucia. W intencji śp. Jarosława będą sprawowane Msze św.: 15.04. godz. 18.00; 27.04. godz. 18.00; 30.04. godz. 9.00; 14.05. godz. 9.00; 25.06. godz. 9.00; 01.08. godz. 18.00.

1. Michał Kujawski, st. wolny; z tutejszej Parafii
       Kinga Oktawia Ćwik, st. wolny; z tutejszej Parafii