2 Niedziela Wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego – 16 kwietnia 2023 r.

II Niedziela Wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego – 16 kwietnia 2023 r.

Trwając w paschalnej radości, dziękujemy dziś Bogu za wielkie miłosierdzie i przychodzimy do Jego otwartego Serca, by czerpać ze zdrojów zbawienia i uczyć się miłości ponad wszystko. Ojciec Święty Jan Paweł II zachęcał nas tymi słowami: „Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia […]. Bądźcie świadkami miłosierdzia!”. Świadomi wielkiego miłosierdzia Bożego i Jego troski o każdego człowieka z ufnością stajemy dziś, by karmić się Jego Słowem i Ciałem. Niech spotkanie z Chrystusem umacnia nas, przemienia nasze życie i prowadzi do głębokich relacji.

1. W pierwszą niedzielę po Wielkanocy w całym Kościele obchodzimy Święto Miłosierdzia.  Jako pierwszy święto Miłosierdzia Bożego wpisał do kalendarza liturgicznego kardynał Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej w roku 1985. Na prośbę Episkopatu Polski św. Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce, a 30 kwietnia 2000 r. – w dniu kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej – ogłosił je dla całego Kościoła.
  2. Niedziela Miłosierdzia rozpoczyna w Kościele katolickim w Polsce obchodzony już po raz Tydzień Miłosierdzia. Jego hasłem są słowa papieża Franciszka wypowiedziane w homilii podczas Mszy odprawionej w Święto Miłosierdzia Bożego w Kościele pw. Ducha Świętego in Sassia, w Rzymie w 2021 roku: „Skoro dostąpiliśmy miłosierdzia, stańmy się miłosierni”. W Słowie na tegoroczną Niedzielę Miłosierdzia Bożego bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski napisał: „…świat nieustannie potrzebuje świadków miłosierdzia, ludzi wrażliwych i serdecznych, którzy zmieniają swoje środowiska w miejsca, gdzie miłość miłosierna staje się rzeczywistością przywracającą nadzieję, gdzie nie zapomina się o tych najbardziej wykluczonych i potrzebujących pomocy. Wśród świadków Bożego miłosierdzia na szczególną uwagę zasługują – wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas, Szkolnych i Akademickich Kół Caritas, ale też wszyscy ludzie dobrej woli. Dziękuję za Waszą wrażliwość i empatię, za Wasze zaangażowanie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc”.
  3. Niedziela Miłosierdzia jest zarazem świętem patronalnym Caritas. Dzisiaj we wszystkich kościołach odbywa się zbiórka ofiar do puszek na Caritas Diecezji Toruńskiej.
  4. W tę niedzielę, 16 kwietnia, na Mszy św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci klas trzecich w ramach przygotowania do uroczystej I Komunii św. Uroczystość I Komunii św. odbędzie się 27 maja br.
  5. Spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu Bierzmowania w tę niedzielę, 16 kwietnia, o godz. 17.00. Uroczystość Bierzmowania odbędzie się 17 maja br. na Mszy św. o godz. 18.00.
  6. Trwa czas spowiedzi wielkanocnej, który potrwa do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Zachęcam do skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty. Okazja do spowiedzi pół godziny przed każdą Mszą św.
  7. Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego przypada w niedzielę, 23 kwietnia.
  8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

Bóg powołał do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej śp.: Mirosława Bałdyckiego, l. 50., zam. przy ul. Poznańskiej. Rodzinie zmarłego składamy wyrazy chrześcijańskiego współczucia. W intencji śp. Mirosława będą sprawowane Msze św.: 15.05. godz. 18.00; 23.05. godz. 18.00; 30.05. godz. 18.00; 11.06. godz. 11.00; 18.06. godz. 18.00.