6 Niedziela Wielkanocna – 14 maja 2023 r.

VI Niedziela Wielkanocna – 14 maja 2023 r.

W VI niedzielę wielkanocną słowo Boże daje nam zapowiedź odejścia zmartwychwstałego Chrystusa z tego świata.  Chrystus jednak nie pozostawił nas samych, obiecał zesłać Ducha Świętego. To właśnie Duch Święty wspiera nas w walce ze złem, uświęca w drodze przez życic i nadaje sens naszej ludzkiej egzystencji. Z wdzięcznością więc stańmy przed ołtarzem, gdzie mocą Ducha Świętego sprawujemy ofiarę Chrystusa i Kościoła oraz otrzymujemy dary potrzebne do życia chrześcijańskiego.

1. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Z Wniebowstąpieniem Pańskim łączą się tzw. Dni Krzyżowe obchodzone w poniedziałek, wtorek i środę przed tą uroczystością. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych. Obchód Dni Krzyżowych zapoczątkował w Galii ok. roku 470 biskup diecezji Vienne - Mamert, w związku z klęskami nieurodzaju, trzęsienia ziemi i wojny.Nazwa Dni Krzyżowe wywodzi się stąd, że modlono się wówczas, idąc w procesji z głównego kościoła do innych kościołów, kaplic i krzyży przydrożnych. Obecnie Dni Krzyżowe nazywane są dniami modlitw o dobre urodzaje i za kraje głodujące.
  2. Dni między Wniebowstąpieniem Pańskim a Zielonymi Świętami są czasem modlitwy o dar Ducha Świętego. Dlatego od piątku przed obecnym Wniebowstąpieniem Pańskim odprawiamy Nowennę do Ducha Świętego poleconą Kościołowi przez papieża Leona XIII w roku 1895 i 1897.
  3. Trwa maj, miesiąc w szczególny sposób poświęcony Maryi. Codziennie gromadzimy się wokół ołtarza na Eucharystii i na nabożeństwie majowym. W szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Bogu i braciom. Serdecznie zapraszam, aby śpiewem Litanii loretańskiej wypraszać wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny w naszych codziennych potrzebach. Serdecznie zapraszam, aby śpiewem Litanii loretańskiej wypraszać wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny w naszych codziennych potrzebach.
  4. W tę niedzielę, 14 maja, na Mszy św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci klas trzecich w ramach przygotowania do uroczystej I Komunii św. Uroczystość I Komunii św. odbędzie się 27 maja br.
  5. W środę, 17 maja, na Mszy św. o godz. 18.00 ks. Bp Wiesław Śmigiel udzieli młodzieży naszej Parafii sakramentu Bierzmowania. Pamiętajmy o tej młodzieży w naszej modlitwie.
  6. Uroczystość Rocznicy I Komunii Świętej odbędzie sięw niedzielę, 4 czerwca, na Mszy św. o godz. 11.00. Spotkanie dla dzieci klas IV i ich rodziców w niedzielę, 28 maja, na Mszy św. o godz. 11.00.
  7. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary w ubiegłą niedzielę, w czasie Mszy św. w ramach kolekty budowlanej. Zbieramy środki na wykonanie balustrady na chórze. Balustrada w tym miejscu jest konieczna, aby można było bezpiecznie korzystać z tej przestrzeni kościoła, spełniając normy przepisów budowlanych,
  8. Czas spowiedzi wielkanocnej potrwa do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Zachęcam do skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty. Okazja do spowiedzi pół godziny przed każdą Mszą św.
  9. Wszystkim Parafianom, Solenizantom i Jubilatom nowego tygodnia życzę radości, pokoju, Bożego błogosławieństwa i opieki Maryi.

1. Mateusz Andrzej Trawiński, st. wolny; z tutejszej Parafii
      Wiktoria Jackiewicz, st. wolny; z Parafii pw. św. Bartłomieja, Świedziebnia